Брюксел ще ни казва колко да пускаме климатика и парното, нормите ще са задължителни за целия ЕС!

На последното насрочено заседание на еврокомисарите преди лятната ваканция в сряда те ще се опитат да си прехвърлят повече власт, а именно правото да наложат задължително нормиране на газа на 27-те страни-членки на блока, пише европейската редакция на американския вестник “Политико”.

Докато живеещите от Португалия до Полша едва дишат в рекордни горещини, от техните правителства се иска да се откажат от правото си на енергиен суверенитет след шест дни. Мерките се подготвят ускорено, като се използват спешни протоколи, което означава, че никоя страна няма да може да наложи вето на плана и Европейският парламент няма да има думата.

Подобни необикновени стъпки показват точно колко близо са европейските страни до ръба на полезните действия, които те могат да предприемат в подкрепа на Украйна. С инфлацията, която вече нараства в целия регион, отчасти дължаща се на сътресения на пазара, предизвикани от войната, битката на ЕС с Русия за газа ще изпита решимостта на блока до краен предел. Икономическият удар може би едва сега започва.

Документите, получени от POLITICO, описват подробно плана за механизъм за предупреждение в целия ЕС, който ще позволи на Брюксел да постановява задължителни съкращения на потреблението на газ от август до май. Съкращенията могат “да бъдат задействани всеки момент”, ако се окаже, че няма да има доставки на газ, за ​​да може блокът да прекара зимата.

Съгласно предложението страните също ще трябва да актуализират своите национални планове за извънредни ситуации с доброволни мерки за намаляване на използването на газ до края на септември.

Все още няма определена цифра за размера на съкращенията на потреблението на газ, които могат да бъдат наложени. Но според двама дипломати се предлага намаление между 5 и 20 процента, като се очаква окончателно споразумение да бъде в диапазона от 10 до 15 процента.

До 26 юли, когато се очаква енергийните министри на ЕС да подпишат новите правила, европейците може да се събудят със забрани безразборно да включват климатика или, когато температурите паднат през следващите месеци, да увеличават отоплението твърде много.

Предприятия, считани за “несъществени” – което според документите на Комисията може да означава керамичната, стъкларската и химическата промишленост, но в някои общини като Мюнхен включват и местните пекарни – може да им бъде платено да изключат доброволно захранването или да се окажат първи на опашката за екстремно спиране на газа .

Всичко това се предлага в името на кампанията на ЕС за солидарност с Украйна.

Пет месеца след пълномащабното руско нахлуване в Украйна, военната икономика – с всичките й последствия – най-накрая ще се стовари върху Европа.

В опит да спре напредването на армиите на Путин, Брюксел се опита да лиши Кремъл от милиарди приходи от продажби на природен газ, като доброволно намали потреблението на руски газ в ЕС с две трети тази година.

Това не проработи и страните от ЕС ясно дадоха да се разбере, че не желаят да поставят газа в санкционните списъци, въпреки че петролното ембарго трябва да влезе в сила през декември тази година.

Вероятно вече е твърде късно: Данните от Международната агенция по енергетика (МАЕ), публикувани в понеделник, показват, че след инвазията Москва вече е спечелила тройно повече от това, което изкарва обикновено от продажби на петрол и газ за една зима, което означава, че може да си позволи да продължи да намалява доставките към Европа.

Путин ентусиазирано прие слабостта на Европа по отношение на руската енергия, превръщайки газа в най-мощното си икономическо оръжие. Досега доставките на газ за 12 страни са били намалени или прекъснати от руския гигант “Газпром”. Сега Брюксел се бори да си възвърне контрола, като забавя потреблението на запасите от газовите хранилища в Европа, докато може.

Тъй като усилията на лидерите да търсят алтернативни доставки от Близкия изток до голяма степен се провалят, въглищните електроцентрали заработиха отново, фабриките преминават към изгаряне на мазут и се работи по спиране на климатичната политика за контрол на емисиите.

“Политико”, Лупа бг

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!