На фона на войната в Украйна – колко важно е да имаме работещ парламент?
“Има някоя инфантилна радост от живота, с изключение на няколко ключови политици, всички останали просто не си дават сметка, че си играят с огъня. От момента на обявяване на частична мобилизация в Русия това даде знак, че се върви към истинска война и ескалация на конфликта. Рано или късно той може да засмуче всички източноевропейски държави, в това число и нас, след това и Европа, след това и света”, заяви социологът проф. Иво Христов пред Bulgaria On Air.
Според него военните много добре знаят за какво става дума и какво е “изпепелена плът”. По думите му основното стрелково оръжие в Украйна е българско.
“Искат да станат легитимна цел в тази война. Ние вече сме официално в списъка на неприятелките държави. Има разлика в това да си неприятелска държава и да си военен противник”, поясни гостът.
По думите му след Карибската криза не е имало по-голяма опасност от ядрена война, отколкото сега.
“Отначало това беше елемент на пропагандата, сега нещата изглеждат по различен начин. Като държава не трябва в никакъв случай да влизаме в чужда за нас война. Украйна няма да влезе в НАТО, това са жестове от публиката за морална и политическа подкрепа”, посочи проф. Христов.
Мнението му е, че партиите се ослушват и са се скрили под масата, защото знаят, че електоратът, който е гласувал за тях, ще ги убие с камъни, ако те официално заемат позицията България да даде жива сила.
Той смята, че демагогията е първо условие на политиката и коментира, че правителство с третия мандат би било форма на политически бушон, импотентно политическо същество, зад което ще се скрие отговорността на всички основни политически сили.
“България е един от най-големите производители на боеприпаси, които в момента кой знае защо присъстват на украинския фронт. Ние вече сме там, въпросът е да не сме там директно като страна, защото едно е да си играеш на война, друго е да усетиш войната”, коментира Христов.
По думите му българската политическа система е умряла, но още не го знае и живее активен задгробен живот.
“В България има силни авторитарни нагласи. Огромна част от населението инфантилно очаква, че силният Крали Марко ще отмени земното притегляне и ще ги накара да летят като гълъбици. Сложните проблеми не се решават по прост начин. Между простото и изпростяването има една крачка и ние сме я направили”, категоричен е гостът.
Според него българските политически партии не могат да отговорят на въпроса интересите на коя социална група представляват, защото искат да бъдат всичко.