
Софийската градска прокуратура предложи на главния прокурор Иван Гешев да внесе искане до Народното събрание за “даване на разрешение за възбуждане на наказателно преследване срещу Б.Б. – бивш министър–председател и депутат в 49-то Народно събрание”.
Съобщението е публикувано в сайта на прокуратурата.
Предложението е изготвено във връзка с досъдебно производство, известно в медиите като „Барселонагейт“, по което са събрани доказателства за извършено престъпление по чл. 253 от Наказателния кодекс от народния представител (пране на пари).
От доказателствата, събрани в хода на досъдебното производство, може да се стигне до извода, че бившият министър-председател е предоставил на трети лица, придобити в резултат на извършено престъпление, средства за закупуването и наемането на недвижими имоти в чужбина, пишат от държавното обвинение.
Искането идва, след като главният прокурор Иван Гешев направи скандалното си изявление, в което няколко пъти спомена “лицето Бойко Методиев Борисов” и обеща да “измете политическия боклук“. Тогава главният прокурор разказа, че е бил поканен да си подаде оставката, в противен случай “някой ще натисне копчето Enter с някакви неща, с някакви видеоклипове и затова по-добре да проявя благоразумие, защото животът продължава”. Посланието завършвало с думите “Don’t worry! Be Happy”.
Гешев разказа, че е получил съобщение от колега прокурор, който му написал: “Здравей, Иване. Не знам дали знаеш, че Сарафов е казал на еди-кой си (…) и той ми каза, че трябва да прекратя “Барселонагейт” до петък (миналия петък)”.
Самият Сарафов обяви в неделя, че Гешев държи на ръчно управление двете дела, свързани с Бойко Борисов – “Барселонагейт” и “Чекмеджегейт”. Спира едното и възобновява другото в зависимост от необходимостта да “танцува” с политиците.
“Така той (Гешев) си танцува и дава ясни знаци на политиците какво иска и какво очаква той от тях. Така че доста наивно е да се мисли, че аз имам някакво касателство по този казус. Той добре е овладял този танц и го танцува откакто е главен прокурор, а може би и преди това”, изтъкна Сарафов и допълни, че делата се използват за политически шантаж.
Отговорът от Борисов не закъсня и докато все още течеше изявлението, от кулоарите на парламента лидерът на ГЕРБ каза следното:
“Вече колко години го мъкнат (разследването на къщата в Барселона). Или да го прекратяват, или да го повдигат. Аз къща в Барселона нямам, какво да ви кажа? Махането на Гешев става от Висшия съдебен съвет и какви процеси са текли там, кой се е обаждал, аз на никого не съм се обаждал, с никого не съм разговарял, на никого указания не съм дал. Единственият ми разговор с него (с Гешев) беше да му изкажа пълно съчувствие в първите минути, дето се вика, като разбрах за атентата”, обясни тогава Борисов.
Няколко дни по-късно лидерът на ГЕРБ заяви, че не се страхува от Гешев с думите, че толкова години е бил главен секретар, “ако така се страхувам лесно… Аз съм само на първия ред депутат и пак Бойко, Бойко, Бойко. Е, стига!”
На обвинението от страна на Гешев, че е получил послание от Борисов да си подаде оставката и да стане посланик в Израел или Турция, Борисов отговори, че не е в позиция да предлага посланически постове, които се одобряват и подписват от президента Радев.
“То няма как да стане!”, категоричен беше той.
В събота – 27 май, стана ясно, че другото скандално делото – за снимките от 2020 г. с кюлчета злато и пачки с 500-еврови банкноти, за които се твърди, че са направени от резиденцията на тогавашния премиер Бойко Борисов в Бояна, е прекратено, а ден по-рано депутатите приеха промените в НПК, с които се въвежда и механизъм за разследване на главния прокурор.
Градският прокурор на София Илиана Кирилова съобщи, че делото “Чекмеджегейт” е прекратено на 10 май, а проблемът бил, че от юридическа гледа точка няма как да се установи дали тези банкноти и кюлчета на снимките са истински, или са само макети, дори да съвпадат като номера със съществуващи.
На 29 май прокуратурата реши да прекрати прекратяването на производството.
Мотивът: при извършен служебен контрол е констатирано, че наказателното производство е прекратено, без да са изчерпани всички доказателствени източници, което е довело до неизясняване на въпроси от предмета на доказване.
Досъдебното производство е върнато на СГП с конкретни указания за попълване на доказателствата.
Оф нюз