Президентът на Република Сръбска заплаши, че ще набие американския посланик в Сараево

е набия американския посланик в Сарево Майкъл Мърфи, ще го счупя като дрънкулка. Твърденията и обяснението за новите американски санкции са пълна лъжа. Това каза президентът на Република Сръбска Милорад Додик през босненското издание „Дневни абаз“,

Преди два дни американското посолство в Сараево обяви новите санкции, наложени на компании и лица, свързани със семейството на Милорад Додик.

Службата за контрол на чуждестранните активи към Министерството на финансите (СКЧА) посочи 7 юридически лица (Infinity International Group, Prointer, Kaldera, Infinity Media, K-2 Audio Services, Una World Network и Sirius 2010) и две физически лица (Джордже Джурич и Миленко Чичич ), които осигуряват основните източници на доходи за корупционната мрежа за покровителство на Милорад Додик. Според информацията Додик е злоупотребил със служебното си положение, за да придобие лично богатство чрез фирми, свързани с него и сина му Игор Додик.

'); break case width < 728: document.write(''); break default: document.write(''); break }

„Много лъжи, много предположения. Лъжата не може да бъде политика“, каза Додик и посочи като най-отговорен за преследването му сегашния американски посланик в БиХ, когото нарече с различни обидни имена. Той дори се закани да се справи и физически с него, като посоч, че е тренирал бокс.

„Мога да го счупя като дрънкулка. За две минути“, каза лидерът на РС. На забележката на журналиста, че Мърфи не е в същата боксова категория, Додик отговори, че той е „достатъчно голям глупак“.

Относно резолюцията на ООН за геноцида в Сребреница, Додик каза, че тя е политизирана.

През май Общото събрание на ООН прие резолюция, припомняща геноцида срещу бошняците от Сребреница през 1995 г., призовавайки за уважение към жертвите и фактите, установени със съдебни решения, и за установяване на международен ден за възпоменание на това престъпление. България бе сред инициаторите на резолюцията.

Според него „там е извършено престъпление“. Той изрази своето „съжаление и съболезнования към семействата на жертвите“.

Избиването на над 8 хил. босненски мюсюлмански мъже и момчета през 1995 г. след превземането на зоната на ООН за сигурност беше превзета от босненските сръбски сили се смята най-лошото еднократно зверство в Европа след Втората световна война.

Резолюцията, инициирана от Германия и Руанда и междурегионалната основна група от 17 държави-членки, включително САЩ и България, беше одобрена с обикновено мнозинство от 84 гласа в 193-членното Общо събрание. Резолюцията „решава да определи 11 юли за Международен ден за размисъл и възпоменание на геноцида в Сребреница от 1995 г., който да се отбелязва всяка година“.

Сърбия и босненските сърби, които отричат клането да представлява геноцид, казват, че резолюцията заклеймявала Сърбия като „геноцидна нация“, въпреки че такова нещо изобщо няма в текста.

Източник – БГНЕС