Александър Симидчиев: Дигитализацията, която стартирахме, ще повиши качеството на здравеопазването

74906710_1430449990452504_4829437106533171200_n

Кандидатът на “Демократична България” и депутат в последните три парламента д-р Александър Симидчиев заяви, че дигитализацията е едно от ключовите решения, които ще доведат до прозрачност, отчетност, а оттам и до повишаване качеството на българското здравеопазване.

В дебат по bTV Симидчиев се обяви за въвеждането на обективни критерии за оценка на работата на директорите на болниците и на кадрите в системата. Дигитализацията, по думите му, е едно от ключовите решения, които ще доведат до прозрачност и отчетност, “за да знаем коя в болница каква смъртност има, например.” “В последните три, макар и кратки, парламента успяхме да стартираме дигитализацията в здравеопазването по един много категоричен начин”, каза той.

От “Демократична България” ще продължат да търсят междупартиен консенсус по темата, защото фрагментацията и различните мнения в здравния сектор винаги водят до влошаване.

“В световен мащаб диагностично свързаните групи отстъпват на нова система, която се нарича “медицина, базирана на качеството”. Ако трябва да извлечем най-доброто, трябва да вървим напред с най-новите технологии и подходи в управление на здравеопазването, който е един от най-сложните сектори в една социална структура”, добави Симидчиев, който води листата на “Демократична България” в Шумен.

На въпроса как да задържим качествените кадри в българското здравеопазване, Симидчиев беше категоричен, че това, което мотивира по-голямата част от лекарите, не е финансовото изражение. Според него едва 40% от това, което задържа медицинските кадри, е финансовият стимул. 60% от мотивацията им е свързана със социалния компонент, възможностите за кариерното развитие и условията, в които работят. “Не можем да имаме административно задържане на кадри, това не работи”, допълни кандидатът на “Демократична България”.

Симидчиев заяви, че в момента здравеопазването се финансира неподредено и че “Демократична България” се ангажира да постави мотиваторите на правилните места. “Трябва да подредим финансирането на системата, оттам ще се подредят по-ясни ситимули. За професионалистите ще е ясно, че когато направят А, ще получат Б. В момента стимулите работата на обем дейност, а не на качество. Това трябва да се промени.”

“Средствата, които можем да отделим за здравеопазване, винаги ще бъдат ограничени, затова трябва да отидат там, където можем да свършим работа. Трябва да бъдат насочени натам, където с по-малко средства да постигнем по-голям ефект, а това са превенция и профилактика. Време е за медицина на качеството и стойността с ясни стимули за всеки от работещите и адекватно и справедливо възнаграждение”, заяви д-р Симидчиев от “Демократична България.

На въпрос за ролята на държавата за опазване здравето на хората по време на пандемия, той заяви: “Едно от нещата, които започнаха чак в 47-ото НС, е усилието да въведем общи правила за контрол на пандемията и това да бъде облечено в закон. Това е ключово важно, защото дава предвидимост и сигурност на хората и бизнеса дори в моменти на криза.”

“В “Демократична България” дадохме насоки какво се прави при наводнения. Раздадохме ги на хората от нашата коалиция, които са на място, за да знаят какво да правят и какво да съветват хората. Най-важното е да има достатъчно и надеждна информация, защото тя лекува много неща, които иначе биха се случили. Това е най-силната профилактична дейност. Специалистите по бедствени ситуации не бяха привикани“, завърши той.

/МТК/

https://www.bta.bg/bg/vote/saobshtenia/325074-aleksandar-simidchiev-digitalizatsiyata-koyato-startirahme-shte-povishi-kache?fbclid=IwAR1V8_VBki4ZRmVIFdagtBb9ityHHAcYi7olMFVHvcsGPQnC6581u8d7Fak
Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!