Знаете ли какво става с неизползвания платен годишен отпуск?

До 31 януари на всяка календарна година, работодателят е длъжен да уведоми писмено всеки работник или служител за полагаемия платен годишен отпуск. Право да ползват отпуска имат всички работещи по Трудов договор, които имат най-малко 4 месеца зачетен трудов стаж според Кодекс на труда (чл. 155 от КТ).

Платения годишен отпуск не може да се отлага. Работодателят е длъжен да разреши на работника или служителя, да използва платената отпуска до края на съответната календарната година, за която се отнася (чл. 173, ал. 5 от КТ), освен ако не е отложено ползването му (чл. 176 от КТ).

Съгласно чл. 176, ал. 1 от КТ ползването на платен годишен отпуск, може да се отложи за следващата календарна година от:

1) Работодателя – поради важни производствени причини при условия и реда на чл. 173, ал.5 от КТ

2) Работника или служителя – когато ползва друг вид отпуск – за временна неработоспособност, за бременност, раждане и осиновяване, за отглеждане на малко дете, за неплатен отпуск и т.н или когато работника или служителя отправя писмено искане до работодателя, за разрешение на отлагане ползването на платен годишен отпуск, за следващата календарна година, посочвайки съответната причина.

Ако работника или служителя ползва друг вид законоустановен отпуск, не е необходимо писменно искане до работодателя, за отлагане на ползването на платен годишен отпуск за следващата календарна година.

Когато платения годишен отпуск или част от него, не е използван до края на съответната календарната година, за която се отнася, той се отлага до 6 месеца най-късно на следващата календарна година, за която се полага (чл. 176, ал. 2 от КТ), ако работодателя разреши, ако не работника или служителя има право сам да определи времето на ползването му, уведомявайки за това най-малко 14 дни предварително, писмено работодателя.

Ако платения годишен отпуск или част от него не е използван след 2 години, независимо от причините за това, правото му за ползване се погасява по давност, освен ако трудовите правоотношения не са прекратени, тогава работника или служителя има право на парично обещетение по чл. 224 от КТ, за неизползвания платен годишен отпуск.

Ако платения годишен отпуск или част от него е отложен поради чл. 176, ал. 1, правото му на ползване се погасява по давност, след изтичане на 2 години, от края на годината, в която е отпаднала причината за отлагането му.

Валентин Георгиев

Recent Posts

От сараите в “Бояна” ДПС поиска намеса на президента, премиера и вътрешния министър: Неизвестни изнасят покъщнина и документи на Доган

Членове на ДПС, приближени до почетния председател Ахмед Доган, направиха изявление пред имота, в който…

7 seconds ago

Трагедията е голяма! Ето го Десислав, който успя да спаси сина си от водовъртеж в Места, но сам загина в него

7-годишно момченце и 10-годишната му сестра подават сигнал за смъртта на баща си. Трагичният инцидент…

21 mins ago

Войната в ДПС ескалира: Данаил Папазов гони Ахмед Доган от сараите в “Бояна” и Росенец

Почетният председател на ДПС Ахмед Доган пребивава без основание в "сараите" в "Бояна" и Росенец…

1 hour ago

Честито! Първото предизборно обещание на ГЕРБ: Магистралите стават платени

ГЕРБ има намерение да направи магистралите в България платени. Това обяви днес лидерът на партията…

6 hours ago

През нощта: Глобиха жена, легнала на задната седалка без колан, чуди се защо

Интересен казус предизвика сериозна дискусия в социалната мрежа. Варненка сподели, че е глобена, защото е…

6 hours ago

Обмислят дали да въведат извънредни мерки заради западнонилската треска в София, има двама починали

Столичната комисия за борба със зооантропонозите ще заседава извънредно днес по заповед на директора на…

7 hours ago