Премиерът на Нидерландия Марк Рюте вчера обясни своята позиция по отношение на влизането на България и Румъния в Шенгенската зона, написа румънският вестник “Адевърул”, цитиран от БТА.
“Сега за Шенген. По принцип нямаме нищо против България или Румъния да се присъединят към Шенген. Когато са готови, те могат да се присъединят.
Въпросът е следният. И за двете държави се нуждаем от актуализация и оценка в рамките на Механизма за сътрудничество и проверка (МСП). Това вече е направено за Румъния, но не и за България. Това е проблем”, заяви министър-председателят в парламента на Нидерландия.
“На второ място, мисията, която се провежда в момента в рамките на Механизма за оценка и наблюдение на Шенген, не е завършена. В момента липсват оценки на Шенгенската информационна система. Обсъдих подробно тези въпроси с румънския президент Клаус Йоханис, когато се срещнах с него миналата седмица в Сибиу при посещението ми на нидерландските войници.
Казахме си, че първо ще видим какво ще излезе от мисията за оценка на Шенген, която според нас е твърде ограничена. Освен това ще разгледаме резултатите от оценката по МСП и заедно ще поемем инициатива пред Европейската комисия, като кажем: Хайде да приключим тази мисия бързо.
“Ако тези резултати покажат, че са готови, те могат да се присъединят. Нидерландия няма да възрази, но тогава присъединяващите се страни трябва да бъдат стриктни, коректни и ангажирани. Конкретният проблем на България е, че Механизмът за сътрудничество и проверка не участва в тези дискусии. Освен това на национално равнище има много събития, тъй като в момента няма действащо правителство. Както за разширяването, така и за Шенген”, добави Марк Рюте.
Нидерландската евродепутатка Софи ин’т Велд, координатор на групата “Обнови” в Комисията по граждански свободи (LIBE) на Европейския парламент, съобщи вчера, че парламентът на страната е приел резолюция, според която Нидерландия не трябва да гласува за присъединяването на Румъния и България към Шенгенското пространство.
В документа нидерландският парламент призовава за по-нататъшни проверки на наблюдението на границите от страна на Румъния и България, без да заявява ясно, че се противопоставя.