Забраниха безплатното пускане на Дунавското хоро на Нова година

Дунавското хоро, което се чува от всеки площад на Нова година, може да звучи само при уредени авторски права. Това предупредиха от МУЗИКАУТОР.

От дружеството разпространиха до медиите позиция, в която поясниха, че традиционното новогодишно Дунавско хоро на Дико Илиев не е в графата “народна музика” и всъщност е обект на авторско право.

“Символът на новогодишното веселие – Дунавското хоро, чийто създател е Дико Илиев, е произведение, което той композира, докато работи в оркестъра на Тридесет и шести пехотен козлодуйски полк в Оряхово и впоследствие го аранжира за духов оркестър.

Тази великолепна музика, която носи празнично настроение, събира и обединява хората в първите секунди на всяка Нова година, е със защитени права до 2056 година и всяко нейно публично изпълнение по закон трябва да става след уреждането им” – това напомня на организаторите на музикални събития сдружението за защита на авторските права в музиката Музикаутор по повод предстоящите празненства.

Въпреки дългогодишните усилия на организацията, множеството законодателни инициативи и синхронизиране на действащата нормативна уредба с тази в Европейския съюз, в България творците продължават да бъдат ощетявани. Техните музикални произведения се използват, без да бъдат предварително уредени правата им по Закона за авторското право и сродните му права.

Това се дължи на недостатъчния ресурс на държавата в контрола по спазването на закона, а в голяма степен и на нагласата на обществото и неразбирането за същността на правата и задълженията на ползвателите на авторски труд, допълват още от дружеството.

„Дико Илиев е композирал над 90 произведения, много от които погрешно се считат за „народна музика“, но това е авторска музика, създадена на фолклорна основа. Това е валидно за много от авторските произведения, които “Музикаутор” представлява на българския пазар, и показва нагледно как музиката се възприема като свободен за ползване продукт, без да се отчитат правата на създателите им и действащите закони“, коментира Иван Димитров – изпълнителен директор на сдружението за колективно управление на авторските права в музиката.

Музикаутор напомня, че при липса на валиден музикален лиценз, ползването е незаконно и подлежи на санкции, а контролът е вменен на Министерство на културата.

Валентин Георгиев

Recent Posts

Кошмар! Жена е със счупени ръце и изваден яйчник след тричасов побой

„Винаги ще си спомням този ден. Тричасов побой. Само това му казвах – умирам. А…

26 mins ago

Русия: Ако Украйна ни удари със западни оръжия, ще има ядрена война

Председателят на долната камара на руския парламент - Държавната дума, Вячеслав Володин, каза днес, че…

13 hours ago

Посякоха жестоко бургаския плувец Цанко Цанков, отнеха всичките му рекорди

Рекордьорът Цанко Цанков бе безжалостно посечен от световната асоциация по плуване в открити води (WOWSA).…

14 hours ago

Променят минималната работна заплата с важни критерии

„Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни…

14 hours ago

Кошмарна история разтърси Италия: 22-годишна студентка родила и заровила две бебета в градината си

22-годишната студентка по право Киара Петролини призна, че в рамките на година е родила сама…

14 hours ago

Лидерът на Хизбула Хасан Насрала: Атаката на Израел е “военно престъпление или най-малкото – обявяване на война”

Докато той държеше реч, над Бейрут започнаха да летят израелски военни самолети  Лидерът на Хизбула…

16 hours ago