Жена сподели за разликата в цените на две основни храни у нас и в чужбина, а ситуацията събуди въпроси. Искра Урумова публикува снимки във Facebook, които показват стойността на кутия с яйца и бутилка мляко. Те са заснети в голяма верига в България и Испания.
От кадрите се вижда, че цената на яйцата в Испания е малко под 4 лева – 3.92 лв., а у нас са цели 5,67 лева. Разликата е 1,75 лева. Стойностите са приравнено по актуалния курс на валутите.
В България млякото също е по-скъпо. Бултилка на Пиринеите се търгува за 1,04 евро (2,04 лева), а у нас разфасовката на популярна марка струва 3.59 лева. “Ориентир за цени в Испания и България. Такива ми ти работи”, пише Искра Урумова.
Храните поскъпнаха с 52% за година Ситуацията буди почуда в някои граждани. Едни са съгласни, че у нас е по-скъпо, но според други това не е съвсем така. Те посочват, че в чужбина често другите съпътстващи разходи са по-значими – например тези за жилище. “Храната в Германия или Испания е много по-евтина за живеещите и работещите там, отколкото храната в България за българите“, добавя Урумова.
На друго мнение е Мария Владимирова, която смята, че: “Няма много разлика,с тази разлика,че наемите са по-скъпи и заплатите не толкова по-високи от България”. Без съмнение цените варират спрямо населеното място и конкретните търговски вериги, но е факт, че в България за година бе отчететено рекордно повишаване на Индекса на тържищните цени (ИТЦ).
Показателят отразява цените на хранителните стоки на едро в България, а на годишна база равнището му се е покачило с цели 51,8 на сто. Яйцата са едни от продуктите, които поскъпнаха рекордно през 2022 г. Увеличението у нас е със 76% – при средно за Европа с 67%. Подобно голямо увеличение на цените последно е имало през 2011 г., когато бяха премахнати конвенциалните клетки за отглеждане на кокошки.
Статистиката показва, че потребителите в България плащат повече за някои хранителни продукти, спрямо останалите европейци. Такъв е и показаният пример. Това се случва, въпреки че заплатите в страната продължават да са най-ниските сред страните от ЕС.
А според данните на Евростат, най-висок дял от разходите на домакинствата в България през 2021 година е бил този за храна – средно 20.1% от всички разходи. При това тази статистика не отразява един от най-важните фактори през последните две години… инфлацията в цените, отчетена през 2022 година.
Купуваме едни от най-скъпите яйца в Европа, цената скочи със 76%
Статистиката
показва, че потребителите в България плащат повече за някои хранителни
продукти, спрямо останалите европейци. Такъв е и показаният пример. Това
се случва, въпреки че заплатите в страната продължават да са
най-ниските сред страните от ЕС.
А според данните на
Евростат, най-висок дял от разходите на домакинствата в България през
2021 година е бил този за храна – средно 20.1% от всички разходи. При
това тази статистика не отразява един от най-важните фактори през
последните две години… инфлацията в цените, отчетена през 2022 година.
Глас нюз бг
Видях, че е имало сбирка на отцепници от ДПС, които са изключени от парламентарната група,…
ДПС изключи Делян Пеевски, Йордан Цонев и други техни приближени. Освен това Централното оперативно бюро…
Кметът на Столичната община Васил Терзиев ще възложи проверка на всички покривни конструкции на общински…
Освен магистрали, тутели, пътища, обекти от енергетиката, туристически зони, лифтове и ски писти, зелените блокират…
Пенсиите да се увеличават с по-малко от 1 юли, като се промени формулата по т.…
Шокираща оферта обяви Кауфланд в битката с останалите вериги. Около 250 стоки са пуснати във…