Земеделски производители от цялата страна ще се включат в обявения националния протест на зърнопроизводителите утре, заради решението да не бъде продължена забраната за внос на селскостопански стоки от Украйна.
Земеделските производители обявиха пълно блокиране на
държавата – гранични пунктове и пътища, с искания да бъде удължена
забраната за внос на стоки от Украйна.
Протестна готовност има целият бранш – овцевъди, говедовъди,
уточнява Нова телевизия. Стана ясно, че излизат и зърнопроизводителите,
както и тези на плодове и зеленчуци. Причината – липсвал диалог с Министерството на земеделието. Не били изплатени и помощите по линия на войната в Украйна.
Първи за протест срещу политиката в сектора, преди месец заговориха българските животновъди. Изкупната им цена за литър краве мляко е паднала на 50 ст. към мандрите. Другият проблем бил с вноса на сухо мляко.
„Сухите млека вървят от Украйна със страшна сила и какво става – голям внос и преработка на сухо мляко, а цената в магазина – същата”, казват животновъдите
На улицата в понеделник излизат общо около 30 представители на заети в целия аграрен сектор.
„В случая има едно безпрецедентно обединение, което води само до едно – безсрочни протести”, посочи Симеон Караколев, съпредседател на Национална овцевъдна и козевъдна асоциация.
Над 70 000 са регистрираните земеделски производители у нас, без да се имат предвид техните семейства и заетите работници. В
понеделник те ще затворят гранични пунктове и ключови пътища в
страната, а във вторник протестиращите ще са на жълтите павета.
Зърнопроизводители с трактори ще блокират международния път Е-79 край Монтана за неопраделено време. Те се включват в националния протест. Пътят ще бъде преграден преди влизането на околовръстното в Монтана.
Бургаски земеделци ще се включат в протестните действия. Те ще участват в блокадата на Петолъчката и ще затворят пътя Бургас – Варна на кръговото кръстовище до Ахелой.
Протести и блокади ще има и на други места в страната.
На 18 септември земеделски производители и преработватели започват протестни действия на възлови точки в цялата страна.
Ще бъдат блокирани гранични пунктове, главни пътища и автомагистрали, а във вторник протестите ще бъдат насочени към София.
Инициативният комитет, съставен от 24 организации, съобщи, че ключовите точки, които ще бъдат блокирани са:
– Югоизточна България: Петолъчката, кръговото на Ахелой, Варна–Бургас (след магистралата, отбивката за Аврен), детелината Сливен-Ямбол;
– Централна южна България: с. Труд, Стара Загора (квартал Кольо Ганчев, Лукойл летище), детелина на път I-5 (Стара Загора-Хасково) и I-8 (Пловдив-Свиленград);
– Североизточна България: Кардам, Дуранкулак, кръговото на Балчик, Карапелит, Тутракан, Разград, Шумен (бензиностанция Петрол), Силистра;
– Централна северна България: детелината на с. Ясен (на главен път Плевен-Русе), Дунав мост, началото на автомагистрала Хемус (посока Варна-София), с. Горна Студена;
– Северозападна България: Бяла Слатина, Видин мост, път (Е79) между с. Крапчене и Монтана;
– Югозападна България: Кюстендил (мотел с. Ябълково), Радомир (Т МАРКЕТ), Земен – Лобош, Ковачевци-Лобуш, Сапарева баня (летището), Дупница – с. Пиперево, Перник (спортна зала “Борис Гюдеров”), Брезник (ул. “Ангел Коцелянов”);
– Южна България: Кресна, Драгоман – КГП Калотина.
Протестиращите имат пет основни искания към Народното събрание, Министерския съвет и президента на Република България.
На първо място това е продължаване на забраната за внос на слънчоглед, пшеница, царевица и рапица от Украйна и въвеждане на забрана за внос на нерафинирано олио, пресни и замразени плодове и зеленчуци, мляко и млечни продукти, месо и месни продукти, живи животни, мед и пчелни продукти от Украйна, както и завишаване на контрола на произхода, качеството и безопасността на вноса на селскостопански продукти в страната.
Земеделската общност настоява също за изплащане към земеделските производители до 30 септември т.г. на пълния размер на компенсациите за повишените разходи за производство вследствие на войната в Украйна и отпадане на тавана на помощта, както и за незабавно изплащане на държавната помощ за компенсиране на земеделските производители със 100 процента пропаднали площи.
Сред исканията е и осигуряване на необходимите средства за пренотифициране на съществуващи държавни помощи и за нови държавни помощи, включително за минимални помощи “де минимис” за производителите на грозде, картофи, малини, оранжерийна продукция и тютюн и за животновъдите и производителите на пчелен мед.
Инициативният комитет поставя като искане и облекчаването на условията по интервенциите по Стратегическия план на Общата селскостопанска политика (ОСП) с оглед доказване на произведената продукция по интервенциите за обвързано с производството подпомагане.
В приетата декларация се настоява за изплащане на държавната помощ за производители със 100 процента пропаднали площи и за нови размери на помощите за инвестиции и за “де минимис”.
Инициативният комитет настоява за разписани ясни ангажименти с конкретни срокове за изпълнение на исканията, като заявява, че ефективните протестни действия ще продължат до изпълнението на всички искания на земеделския сектор.
Епицентър
Действията на шофьорката, успяла да спре автомобила си буквално на сантиметри от пешеходец, който, докато пресичал,…
Видях, че е имало сбирка на отцепници от ДПС, които са изключени от парламентарната група,…
ДПС изключи Делян Пеевски, Йордан Цонев и други техни приближени. Освен това Централното оперативно бюро…
Кметът на Столичната община Васил Терзиев ще възложи проверка на всички покривни конструкции на общински…
Освен магистрали, тутели, пътища, обекти от енергетиката, туристически зони, лифтове и ски писти, зелените блокират…
Пенсиите да се увеличават с по-малко от 1 юли, като се промени формулата по т.…