Много семейни фирми в България продават бизнеса си. Това заяви пред Bloomberg TV Bulgaria Евгений Кънев, управляващ съдружник на инвестиционно-консултантска компания. По думите му новата технологична революция е донесла в България и нов тип сделки.
Хора, които са преминали 45-50 години и вече нямат сили да се конкурират в новата среда, продават бизнеса си, каза той.
“Това са предимно семейни фирми, в които собственикът е на 50+ и не вижда наследство след себе си. Фирмите са най-често в областта на машиностроенето и индустриалното производство на потребителски стоки. Това са секторите, които бяха свързани с приватизацията преди 20 години и сега собствениците искат да излязат от пазара”, уточни консултантът.
Той е на мнение, че в технологичната революция много от предприемачите не успяват да останат конкурентоспособни и затова продават бизнеса си.
„Преди войната на Русия в Украйна имаше много бурно развитие на пазара на сливания и придобивания (M&A) предвид очакванията за промяна на логистиката и други промени, свързани с изкуствения интелект, с информационни технологии, с биотехнологиите“, посочи Кънев. Той обясни, че началото на войната е съвпаднало „донякъде“ с вдигането на лихвите и това е оскъпило много правенето на сделки.
По думите му активността е започнала да пада и „има все по-малко сделки, защото големите са свързани в повечето случаи с 90% дълг“. Според него предприемачите влагат много малко собствен капитал и тъй като не се знае в каква посока ще тръгнат лихвите, има изчакване на пазарите.
“Много инвеститори са в изчакване на лихвите. Когато те тръгнат надолу, ще се ускорят и сделките. Цената на дълга движи активността на съществените сделки на венчър капиталистите”, коментира той.
Евгений Кънев отчете, че миналата година също се очерта като слаба откъм сделки за България. „Първо, заради лихвите и второ, защото България е в погранична на войната зона. Освен това имахме дълъг период на политическа несигурност, което също бе спирачка за тези сделки“, напомни мениджърът.
Той допълни, че войната е променила пазарите и страната ни, в която има относителна стабилност с конституционното мнозинство, което е прозападно, прореформаторско, и е влошила ситуацията в страни с развита демокрация. За пример той даде Унгария, която вече е зад България като най-корумпираната държава в Европейския съюз.
“Кредитните агенции също вдигат рейтинга на България. Ние сме почти във фазата на инвестиционния рейтинг и до буквата “А”, защото имаме стабилни публични финанси, стабилно управление (поне според разбиранията за времена на военно положение, както в момента е Европа). Поради тази причина, погледнато отвън, не стоим зле. Погледнато отвътре, ние знаем колко е крехко всичко”, изтъкна Кънев.
Той добави, че предприятията, които зависят от външните пазари, се развиват добре, защото не зависят от вътрешните пазари и от политиката. Експертът подчерта, че за компаниите, свързани с германския пазар, ситуацията е по-сложна, но очаква “и там лека-полека нещата да се оправят“.
Освен предпоставка за пожари, горещото време е опасно и за здравето на хората. В най-горещите дни…
Русия обучава своя флот за изстрелване на ракети с ядрени глави срещу цели в Европа,…
Клет български туризъм! Решихме днес да се разходим до Крушунските водопади. Навръщане виждаме указателна табела…
ЗАРАДИ БЕЗХАБЕРИЕ ОТ СТРАНА НА ДЪРЖАВАТА, ВМЕСТО ДА ПОСРЕЩА ТУРИСТИ, ЕДНА ОТ НАЙ-ДРЕВНИТЕ КЪЩИ У…
Полицията разследва случай на шофьор, заснет на столично кръстовище с балон в уста, в който…
Полицията е обезпечила достъпа на европрокуратурата до газовия оператор "Булгаргазтранс" тази сутрин, съобщава bTV. От…