Правителствен доклад набеляза Странджа за ядрени отпадъци от АЕЦ „Козлодуй”, а населението “да се обработи правилно”

В текста е описано още как населението да се „обработи” правилно, за да не се противи на идеята

Ядрени отпадъци да се съхраняват в Странджа. Това е идея, която не на шега се обсъжда в момента сред родните политици, а причината – било обезлюдено и подходящо място за тази цел. За странната приумица съобщиха от Българската асоциация за климатолечение и здравен туризъм, откъдето обясниха още, че има изготвен доклад, който носи названието „Радиоактивните отпадъци и приемането им от обществото”.

С него явно се „опипва почвата” как малкото останали хора в Странджа биха реагирали, ако кабинетът утре отреди точно тази територия за целите на съхранение на отпадъците.

Причината изобщо да се говори по темата сега не е случайна. Доскоро АЕЦ „Козлодуй” работеше с горива от Русия, което към момента, по обясними евроатлантически причини, не е възможно.

Наместо тях сега се използват американското „Уестингхаус” и френското на „Фраматом”. И докато руската страна си приемаше за дългосрочно съхранение въпросното гориво след използването му от нас – логично, тъй като страната има огромни територии, които не се използват, то западните „партньори” не желаят да си го прибират обратно. И възниква проблемът с неговото съхранение.

Въпросният доклад може да бъде открит на официалната страница на Центъра за икономически анализи. В него ясно е написано, че има основен проблем и той се крие в това, че хората не са съгласни горивото да се съхранява край тях. Доста логично, като цяло.

Докладът описва три начина, по които да бъдат постигнати крайните цели, както и дава предложения къде точно да се съхраняват отпадъците – някъде по поречието на Дунав или в Югоизточна България.

От Българската асоциация за климатолечение и здравен туризъм, чийто председател на Управителния съвет е бургазлията Валентин Атанасов, написаха по повода следното:

Най-големият зелен, здравно-рекреативен район, с няколко климатични курорти в себе си, най-уникалният по свойства на въздух – климатолечебен район и най-големия по територия Природен парк „Странджа“, с включен един  от най-старите и уникални  резервати, е застрашен от пълно унищожаване и обезлюдяване, ако бъде избран за изграждане на площадки за съхраняване на отработено ядрено гориво!

Същата угроза пряко касае и планината Сакар, като косвено ще бъдат нанесени огромни щети и върху цялото Южно Черноморие!

Депонирането на радиоактивни отпадъци, на което и да е място в България е необратим процес! Депонирането на такъв тип отпадъци в Странджа планина, която достига и до морския бряг е престъпление!

Важно е да се запознаете с направеното и предприетите стъпки на правителството, което е поръчало изготвянето на анализ. Докладът носи названието „Радиоактивните отпадъци и приемането им от обществото“. В него са представени два възможни варианта за складиране на опасният отпадък. Единият е югоизточна България, и забележете – дават и варианти как да се реализира процеса, какви стъпки да се следват, как да се избегнат протестите на обществеността и дори се скрие от нея факта, което е потресаващо и античовешко!

Ясно е, че в най-обезлюдения район в Европа, а именно Странджа, съпротивата на местното население ще е най-слаба!

Ние, от Българска асоциация за климатолечение и здравен туризъм (БАКЗТ) от  години полагаме усилия за рестарт на Климатолечението и развитието на региона като първия Зелен и Здравно-Рекреативен Национален Курорт, който да е новото наше зелено лице в политиките на ЕС, в нашата икономика и туризъм, който да носи добавена стойност и върне хората в икономиката и туризма на региона и НЯМА да допуснем подобно загробване на такава голяма зелена и природна зона, която да бъде унищожена по такъв невъзвратим начин!

Дори само факта, че би имало в района на югоизточна България подобно депо за ядрени отпадъци ще е косвена щета,  която ще повлияе върху имиджа, интереса и развитието на българския туризъм в цялото Южно Черноморие!

Това не бива да се допуска, дори и само като намерение, за което очакваме подкрепа и обединяване на Черноморските  общини, Областна управа,  обществени организации за включване към нашата реакция и инициатива за  отпор срещу това безумие!

Председателят на Управителния съвет на БАКЗТ Валентин Атанасов вече е запознал областния управител Пламен Янев с проблема, а той от своя страна се е ангажирал да свика всички бургаски депутати в кратък срок, за да обсъди с тях казуса и да разбере до каква степен са реалистични намеренията на правителството за бъдещето на Странджа. 

Флагман се свърза с кмета на община Малко Търново Илиян Янчев, за да разбере дали той е разбрал за правителствения доклад и свързал ли се е някой с него. „Никой не е идвал нито да обследва терени, нито да оглежда. Нямаме отправено към нас запитване. Според мен е невъзможно тук да се депонират такива отпадъци. Но искам да подчертая, че на нашия регион му остана само чистия въздух. Ако и това ни отнемат, ние сме приключили”, каза Янчев.

На 8 февруари народният представител от ДПС и настоящ съпредседател на партията д-р Джевдет Чакъров, е отправил запитване до министъра на енергетиката Румен Радев.

В него той акцентира върху някои от по-потресаващите заключения в доклада, които в общи линии обясняват как правителството да подходи по такъв начин, че да не срещне сериозна съпротива от хората и инициативата да се реализира.

Той пита: „В националната енергийна стратегия ще залегне ли изграждане в България на хранилище за дългосрочно съхраняване на отработено ядрено гориво. Ако да – правени ли са проучвания дали има подходящи за това места в страната и къде са те, както и има ли анализи дали дългосрочното съхранение на отработеното гориво ще е икономически по-изгодно от предсотавянето му на страни с опит в утилизацията и съхранението му?”

И получава пространен писмен отговор, който реално нищо не казва, седмица по-късно. Там, любопитно, нито един път не се споменава думата „Странджа”, но пък в обем от 4 страници се описват плюсовете и минусите на съхранението на отработеното ядрено гориво, както и се очертава идеята, че страната ни, едва ли не, е изправена пред стена и няма как да действа по алтернативни методи. Затова трябвало да се търси място у нас.

Въпрос на време е всъщност дали правителството, в настоящия му състав, ще реши да предприеме допълнителни стъпки към унищожаването на поминъка в Странджа. Засега остава само идеята и докладът. Но това трябва да е напълно достатъчно в обществото да започне сериозна дискусия по темата. Предстои да разберем.

Флагман

Валентин Георгиев

Recent Posts

“Метео Балканс” биха тревога: Идва “Царево 2” с 400 литра на квадрат и възможна евакуация

Изключително тревожно предупреждение направиха синоптиците любители от Метео Балканс. През следващите 48 часа, синоптичната обстановка…

10 hours ago

СКОК ОТ СТРАТОСФЕРАТА

На 28 август 1966 година военният парашутист Чавдар Джуров, син на министъра на народната отбрана,…

10 hours ago

Всички собственици на жилища са уведомени за срока за нотариалните актове в кадастъра

ИМА ЛИ ГЛОБИ ЗА НЕПРЕДОСТАВЯНЕ НА НОТАРИАЛНИ АКТОВЕ? Това е един най-често задаваните въпроси до…

11 hours ago

Певицата Диона след скандала: Явно аз съм проблемът на държавата, много засегнали се моралисти

"Поради огромните нападки срещу мен, реших днес да докажа и покажа позицията си по въпроса.…

11 hours ago

Емил Василев: Созопол вече е напълно унищожен град

Созопол е напълно унищожен град.  Аз съм от едно поколение, което помни как от Харманите…

12 hours ago

Предават Павел Дуров на съд, брат му също ще бъде арестуван

Френско-руският милиардер Павел Дуров, шефът на платформата за криптирани съобщения Telegram напусна полицейския арест и…

13 hours ago