Средните цени на стоките и услугите в България достигат 60% от средноевропейските равнища, но темпът на ценова конвергенция се забавя през 2023 г., пише в анализ на Института за пазарна икономика. Той се позовава на публикуваните данни на Евростат за ценовите нива в ЕС-27.
Докато при разходите за жилища и режийни, както и при здравеопазването през 2023 г. България е била съответно на едва 39% и 41% от средните за ЕС ценови равнища, то при дрехите и обувките отношението приближава 87%, а при храните и безалкохолните – 88%.
Това от своя страна означава, че при равнище на домакинския доход от около 1/2 от средния за ЕС, средните цени на храните, дрехите и комуникациите в България са относително високи.
Докато при месото и хляба средната цена е 72% от тази на ЕС-27, при рибата – 73%, то има две групи стоки, при които цените в България през 2022 г. остават много над средните. Това са маслата и мазнините – 117%, както и млякото, сиренето и яйцата – 127%.
България е най-бедната страна в ЕС, но цените на редица стоки с голям дял в потреблението на домакинствата са над средните нива в Евросъюза.
За поредна година това се потвърждава от данните на Евростат за цените на потребителските стоки за 2023 г.
От тях става ясно, че по отношение на храните като цяло домакинствата в Румъния и Полша имат по-ниски разходи, отколкото българските. У нас през миналата година цените на храните са били 86.5% от средното ниво за ЕС, докато в Полша са 75.8%, а Румъния – 72.7%.
България се оказва с доста скъпи мляко, млечни продукти и яйца. Цените има са с 27% над средното ниво за ЕС, като задминават съществено не само Полша (77% от средното ниво за ЕС), но и страни като Франция (91%), Австрия (94%), Швеция (95%), Нидерландия (96%).
Олиото (растителните масла) също се оказва далеч по-евтино в Полша, Румъния, Германия, Австрия, Италия, Хърватска. У нас през 2023 г. цената на олиото е надхвърляла със 17% средното европейско ниво.
По отношение на месото у нас е регистрирано ценово ниво 72% от средното. В Полша и Румъния обаче то е по-евтино – съответно 67% и 65%.
Полша и Румъния ни изпреварват и с по-евтини зеленчуци и плодове, а Румъния е с по-евтин хляб. У нас ценовото равнище на плодовете и зеленчуците е 78% от средното, а хлябът – 72%. България е с най-евтина риба.
България обаче е първенец с най-евтини цигари и алкохол – само 66% от средното за ЕС. При тази група стоки се наблюдават огромни разлики в цените. В Ирландия например цигарите и алкохола са три пъти по-скъпи от средното за ЕС ниво. Финландия и Дания също са доста над средното ниво – Финландия (170%) и Дания (133%). Тази голяма вариация на цените на цигарите и алкохола се дължи на разликите в данъчното облагане на тези продукти, посочва Евростат. Както е известно България е с най-ниския в ЕС акциз на тези продукти.
При ресторантите и хотелите също се отбелязва огромна разлика в ценовите нива, като най-ниски са регистрирани в България (52% от средното за ЕС), Румъния (65%) и Унгария (72%), а най-високите в Дания (152%), Финландия (129%) и Ирландия (128%).
Източници: “24 часа”, segabg.com, Гласове
Напрежение в „Бояна” и опит за нахлуване в сараите. Стотици симпатизанти и поддръжници на Ахмед…
Аз се хванах да работя за БГ пощи, но кратко издържах. Не искам да сравнявам…
Сериозен и злощастен инцидент се е случил с Въоръжените сили на Украйна. Оказва се, че…
Аутопсия и вътрешна проверка ще разкрият подробности за трагичния инцидент Остър миокардит е най-вероятната причина…
Западнонилската треска не е инфекция, която да зависи от общата увреденост на организма. В литературата, обаче, има данни, че…
МВР се е отзовало на два сигнала от адреси в столичния квартал "Бояна" и от…