Зачестяват измамите с българи, които отиват през лятото да работят в Швеция, алармират от Инспекцията по труда. Търсещите работа са принудени да работят при крайно тежки условия с много ниско или въобще без заплащане. Алармата за подвеждащите обяви вдигат от посолствата в Швеция и Канада.
Независимо дали става въпрос за тези две страни, българите, които искат да работят в чужбина, трябва да внимават за някои правила. Те трябва да тръгнат по законосъобразен начин с официален документ, в който е посочено къде отиват, за какво отиват, какво се случва там. Най-често са три вариантите за законово заминаване на работа в чужбина. Първият е чрез фирми, които осъществяват посредничество между работодателя и работника. Издава се договор, в който са записани обстоятелствата за работа. Ако няма договор, фирмата не си е свършила работата.
Това коментира пред Нова нюз Димитър Петров, директор на Инспекцията по труда в Монтана.
Другият начин е фирма, която осигурава временна работа. Тази фирма изпраща работника, но отново с официален документ. Третият вариант е работникът да бъде командирован. Т.е. той е назначен на трудов договор в България и следва да бъде командирован от тази фирма на обект или място в чужбина. И при трите варианта трябва да има документ с данни за фирма, адрес, прадставител, условия, за да може ако работникът има някакъв проблем, да подаде сигнал с точни данни към съответните контролни органи, коментира той.
Търсенето на работа в социалните мрежи изобщо не го препоръчвам. Никакви реклами от приятели не слушайте, защото това, което в крайна сметка често заварват хората, като отидат на място, не е това, което е обещано. Когато лице замине на своя отговорност, трудовите органи имат съвсем ограничени възможности да помогнат, обясни той.
Най-често става въпрос за измами в строителство, селско стопанство и услуги, посочи той.
За Канада измамите се правят още на ниво договаряне на заминаването. Там се издават някакви фалшиви документи и се искат и се търсят такси. Официалните пътища за работа не изискват никакви такси от работниците. Всичко трябва да е за сметка на посредническата фирма, която изпраща лицето на работа. Ако започнат да се искат пари, това е индикация за някаква измама. Специално за Канада случаите са такива – постоянно се искат пари за едно и друго и в крайна сметка лицето никъде не заминава, коментира той.