Сметките за ток на бизнеса през юли може да са с до 60% по-високи. От бранша предупреждават, че ако държавата не задейства компенсаторен механизъм, много бизнеси са заплашени от фалит. Някои от тях са в стачна готовност.
Борсовите цени през юли ще са най-високите от началото на годината със средна цена за периода 1-15 юли от 249.15 лева за мегаватчас.
Средната цена в търговията “Ден напред” от началото на седмицата варира около 300 лева за мегаватчас. В сравнение със същите дни за миналия месец, увеличението е повече от два пъти.
Така за първата половина на юли, България е с четвъртата най-висока цена в Евросъюза, пишат от bTV.
В резултат депутатите от енергийната комисия възложиха на правителството да приеме програма за компенсиране на сметките. Решението е на първо четене, като ако не бъде променено, то таванът ще е 180 лева на мегаватчас, над който държавата ще покрива разходите за енергия.
Хотелиери и ресторантьори се готвят за стачни действия заради ръста на цените на тока за бизнеса през последния месец. От Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация вече алармираха в писмо до министъра на туризма и до Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) за опасността от фалити в следствие на високата цена на тока в случай, че не се предвидят компенсации за бизнеса. Според тях тази цена е непосилна предвид и съкратения активен туристически сезон, съобщи БНР.
“Не притискаме никой, просто регионалните организации и самите хора са притеснени за бизнеса си, за инвестициите си и за хората си. Затова реагират по такъв начин – с искане за навременни действия. Ако няма такива действия, биха преминали към ефективни протестни действия”, заявиха от асоциацията.
Бихме ги подкрепили безрезервно, декларира пред БНР Пламен Копчев, председател на Съюза на частните собственици в Слънчев бряг.
“Това, което те искат, е напълно разумно. Увеличението е брутално – 9-10 пъти. Всичко това налага някакво преустройство на бизнеса, но ние не можем да го преустроим по друг начин, освен да вдигнем цените. Вече започнаха преговори за догодина. Туроператорите могат да вдигнат с 4%. Как ние ще компенсираме и ще бъдем конкурентоспособни?”.
По думите му изходите са два: “Или ще си изгубим и без това малкото кандидати за работа, или трябва да затворим”.
Обстановката в туризма не е блестяща, подчерта Копчев и уточни, че има спад на руски и немски туристи у нас. Той посочи, че въпреки очакванията за по-добър туристически сезон тази година, до момента резултатите са равни с тези от миналата година. Според него причините за това са комплексни.
Пламен Копчев съобщи, че има хотели, настанили украински туристи, които обаче все още не са си получили парите от държавата още от май 2022 г. Говори се, че ще заведат дело срещу държавата, обяви той.