В специално изявление пред националните медии Министерството на информацията на Русия подчерта, че глобалният срив на системите, базирани на Windows, ясно показва необходимостта да се откажат на национално ниво от използването на чужд софтуер в критични обекти.
„Ситуацията с Microsoft още веднъж показва важността на замяната на вноса на чуждестранен софтуер, на първо място – на обектите от критичната информационна инфраструктура“ – коментира представител на „Минсифра“. Министерството също така отбелязва, че руските летища не са съобщили за сериозни проблеми през периода, когато в други страни са регистрирани мащабни сривове.
Росавиация заяви, че руските летища и авиокомпании работят нормално и полетите се изпълняват по разписание. „Националните организации на гражданската авиация започнаха да въвеждат руски специализиран софтуер в работата си преди няколко години. Процесът на заместване на вноса в отрасъла продължава“, – заяви представителят на Росавиация.
Припомняме, вчера в различни страни по света имаше срив в работата на облачната платформа Microsoft Azure. Това се случи по време на обновяването на приложението Falcon Sensor на CrowdStrike, което е предназначено за откриване и противодействие на кибератаки. В резултат на това се наложи компнии в Австралия, Нова Зеландия, Япония, Индия, Турция, Европа и САЩ да преустановят дейността си са доста дълго време.
Проблемът засегна въздушни и железопътни превозвачи, банки, компании за телевизионно и радиоразпръскване, супермаркети и др. Наложи се да бъде прекъснато излъчването на британския канал Sky News, възникнаха проблеми на Лондонската фондова борса, в Израел прекъсването засегна болници, пощенски услуги и др. Проблемът засегна и пощенските услуги.
В същото време продуктите на Crowdstrike никога не са били популярни в Русия, а преди доста време тази компания изобщо спря да предлага софтуера си на руския пазар. Така още през 2014 г. Crowdstrike обвини Русия в подкрепян от правителството кибершпионаж, което подкопа доверието на руските потребители. А през 2022 г. Crowdstrike изобщо отказа да работи с руснаци. В резултат на това щетите за руските потребители от прекъсването на връзката на 19 юли бяха близки до нулата.