Европейско проучване: 63% от българите не искат да се изпраща оръжие на Украйна, едва 13% вярват в победа на Киев

Докато украинците са убедени, че могат да победят Русия на бойното поле, европейците са по-склонни да вярват, че крайният резултат ще бъде споразумение чрез преговори. Това установява нов доклад, подкрепен от социологическо проучване в 15 държави (вкл. България), публикуван днес от Европейския съвет за външна политика (ЕСВП)

Това важи дори за държави членки на ЕС като Великобритания, Полша и Швеция, най-силните поддръжници на Украйна.

Според изследването масово държавите членки на ЕС не искат да изпращат европейски войски на територията на Украйна. И все пак в цяла Европа има силна подкрепа за увеличаване на доставките на оръжия и боеприпаси за Киев. Тази позиция е най-силно изразена сред отговорилите в Естония (където 74% смятат увеличаването на боеприпасите и оръжията за “добра идея”), Швеция (66%), Полша (66%), Великобритания (59%), Нидерландия (58%) и Португалия (57%). Голям брой също изразяват подкрепа в Испания (45%), Германия (44%), Франция (43%) и Чехия (43%).

България, Гърция и Италия, съответно с 63%, 54% и 53%, смятат, че изпращането на боеприпаси на Украйна е “лоша идея”.  Само 24% от анкетираните в България смятат, че “увеличаването на доставките на боеприпаси и оръжия за Украйна от нейните съюзници” е добра идея.

Повечето европейци не са подготвени да се дават повече средства за отбрана, въпреки войната в Украйна. Само в Полша (53%), Естония (45%), Швеция (41%) и Германия (40%) значителна част подкрепят увеличените разходи за национална отбрана, “дори ако това означава, че трябва да намалят парите в други области като здравеопазване, образование и предотвратяване на престъпността”. Но в повечето останали страни преобладаващото мнение (а в Италия, Гърция, Испания и Швейцария мнението на мнозинството) е, че въпреки войната тяхната страна не бива да харчи повече за отбрана.

Европейците са категорично против изпращането на войски в Украйна. Те обаче не изключват изпращането на свои военни инструктори и части по границата с Беларус. От 54% в Швеция до 90% в България, европейското общество се противопоставя на изпращането на войски. 

Анкетираните в Естония (68%), Швеция (54%), Полша (50%), Великобритания (46%) и Португалия (42%) са най-склонни да кажат, че “Европа трябва да подкрепи Украйна в борбата за връщане на териториите, окупирани от Русия”.

Онези, които смятат, че “Европа трябва да подтикне Украйна към преговори за мирно споразумение с Русия”, преобладават най-много в България (61%), Гърция (59%) и Италия (57%).

Европейските “колебаещи се държави” включват Франция (30% за борба за връщане на окупираното, срещу 36% за преговори за мирно споразумение), Испания (32% срещу 31%), Нидерландия (36% срещу 31%), Германия (31% срещу 41%), Швейцария (29% срещу 42%) и Чехия (34% срещу 46%).

Голям брой европейци смятат, че войната ще завърши със споразумение чрез преговори, като респондентите в Гърция (49%), Италия (48%), България (46%) и Испания (45%) са най-склонни да поддържат това мнение. От изследваните страни само в Естония преобладава мнението (38%), че Украйна ще спечели войната.

В България от анкетираните:

41%, смятат, че войната в Украйна ще приключи “в рамките на 1 до 5 години”
23% смятат, че ще приключи “в рамките на следващата година”
16% от българите смятат, че “Русия ще спечели войната”
13% вярват, че Украйна може да постигне победа на бойното поле.

Само 1% от украинците смятат, че Русия ще спечели войната, докато мнозинството (58%) поддържат мнението, че Украйна ще постигне победа на бойното поле. По-малко от една трета (30%) виждат споразумение чрез преговори като най-вероятния резултат. В хипотетичния случай на получаване на увеличени доставки на оръжия и боеприпаси от съюзниците, тези, които виждат победата на украинското бойно поле като най-вероятния резултат, нарастват до 69%.

Устойчивостта и убедеността са очевидни и в доверието на украинците в техните съюзници, като 72% смятат, че ЕС е надежден съюзник. Тази увереност достига връх от 84% за Великобритания. Ясно изразена е в случая със САЩ (78% положителна оценка), Литва (77%) и дори Германия (76%) и Франция 73%, чиято подкрепа не беше сигурна в първите месеци на войната.

71% от украинците казват, че не биха подкрепили предложението за влизане в НАТО в замяна на съгласието да не си връщат окупирана територия.

Във втори сценарий, представен на респондентите, 45% посочват, че биха предпочели да загубят части от окупираната в момента територия, но да останат суверенни, “със собствена армия и свобода да избират своите съюзи, като ЕС и НАТО”.
Само 26% са казали, че биха предпочели т.нар. “финландизация” – да си върнат окупираната в момента територия, но срещу демилитаризация и да станат неутрална страна, която не може да се присъедини към съюзи като ЕС и НАТО.

Останалите 29% не знаят как да отговорят на такъв компромис.

Доверието в армията на Украйна и президента Володимир Зеленски е силно

79% от респондентите в Украйна посочват, че имат “голямо доверие” във въоръжените сили на Украйна, като допълнителни 17% отбелязват “доста голямо доверие”. Почти две трети (65%) заявяват, че имат “голямо доверие” или “доста голямо доверие” в президента Володимир Зеленски, въпреки затрудненията на бойното поле и тежестта на поста.

Военната сила на Русия се разглежда като основната пречка пред украинския успех както от украинците, така и от гражданите на повечето европейски държави

Мнението, че военната сила на Русия представлява “голяма” или “умерена” пречка пред Украйна да си върне територията, е най-силно изразено в Украйна (81%), Гърция и Естония (79%), България (76%), Чехия (74%), Полша (73%), Великобритания (72%) и Испания (71%).

Швеция се отличава по този въпрос, като само 56% смятат, че военната сила на Русия представлява основна пречка пред Украйна да си върне територията.

Българите са сред най-скептичните за възможността за политическа промяна в Русия през следващите две години. Само 20% от анкетираните смятат, че промяна е “по-скоро вероятна” или “много вероятна”, докато 65% смятат, че е “по-скоро малко вероятна” или “много малко вероятна”.

Гласове, Труд

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!
Валентин Георгиев

Recent Posts

СЗО обяви извънредна ситуация заради маймунската шарка, която се предава предимно по полов път между мъже

Световната здравна организация (СЗО) обяви извънредна ситуация за общественото здраве с международна значимост заради болестта…

53 mins ago

Зрелище в Бургас: Масов арест на цяла сватба, свалиха от колите булка, младоженец и всички гости / СНИМКИ

Арести на сватбари в край ж. к. "Меден рудник" в Бургас. Нелогичната гледка стъписа шофьорите…

3 hours ago

20 ст. за всяка върната празна бутилка или кенче (Инфографика)

Бутилките, които се връщат, могат да бъдат от пластмаса, метал и стъкло за еднократна и…

4 hours ago

Психиатър с тежка прогноза за бъдещето на детето, застреляло баща си в Пловдив, а също и за майката

"Майката на детето няма да преживее случилото се никога. Това е огромна трагедия. Колкото и…

9 hours ago

Москва: Предишните условия на Путин за преговори с режима в Киев вече са невалидни

Предишните условия на Путин за преговори с режима в Киев вече са невалидни! Това заяви…

10 hours ago

Русия удари горивната база на военната техника на ВСУ, Киев атакува с дронове в 8 района

Руските въоръжени сили поразиха за денонощие горивната база на военната техника на Въоръжените сили на…

11 hours ago