Опрощават само дългове над 22 392 лв., ако човек остане без работа, няма да може да фалира

Законът за несъстоятелност на граждани да важи за борчове над 24 минимални заплати, предлагат от ППДБ

Може да плащаш обезщетение

Само хора със задължения в размер над 24 минимални заплати да могат да поискат фалит и опрощаване на част от задълженията им, предлагат депутати от ППДБ с внесен в парламента проект на Закон за несъстоятелност на физическите лица.

При действащата в момента минимална заплата от 933 лв., законът ще важи само за хора с борчове в размер над 22 392 лв. В закона са предвидени и редица други ограничения, така че много малка част от хората с финансови проблеми реално ще могат да фалират и да започнат живота си начисто, без дългове.

Законът няма да важи за хора със свободна професия, както и за такива, които се занимават с търговска или стопанска дейност. Да стартира производство по несъстоятелност ще може да поиска само човек, който в продължение на повече от 12 месеца не е в състояние да изпълни едно или повече задължения на обща стойност над 24 минимални заплати и който е добросъвестен.

В проектозакона са разписани редица критерии, чиято цел е да бъде установено дали един човек е добросъвестен или нарочно е изпаднал във финансово затруднение, за да не плати борчовете си. Например няма да се счита за добросъвестен човек, който три години преди да поиска обявяване във фалит е подарил имущество на стойност над средния му месечен доход за последните 12 месеца.

Но има и редица други ограничения. Например няма да се счита за добросъвестен човек, който е работоспособен, но през последната година преди да поиска фалит не е работил без основателни причини. Като това условие няма да важи само за хората с пенся за стаж и възраст. Всъщност най-честата причина един човек да има финансови проблеми е защото е останал без работа. А внесеният в парламента законопроект предвижда, че човек, който не е работил в продължение на година, няма да има право да поиска фалит.

Няма да може да поиска фалит и човек, който през последните три години е поел задължение по договор за заем или договор за покупка на стоки и услуги, който не е предназначен за задоволяване на основни жизнени потребности на семейството му, ако това задължение е явно несъобразено с имуществото и доходите му. Съдът ще трябва да прецени например дали покупката на мобилен телефон за 1000 лв. или почивка в Гърция за 3000 лв. са основни жизнени потребности и дали съответстват на имуществото и доходите на човека.

В проекта специално е записано, че ако човек поиска фалит, но процедурата не бъде стартирана, защото си е позволявал разходи, които не са за основни жизнени потребности и са несъобразени с доходите му, ще дължи обезщетение на кредиторите за причинените им вреди.

За да стартира процедура по несъстоятелност, длъжникът трябва да има достатъчно имущество, с което да покрие разходите за синдика, както и да бъдат изплатени поне 20 на сто от задълженията му, предвижда проектът. Ако човекът има ипотека, имуществото му трябва да е достатъчно за изплащане на цялата ипотека, както и на поне 10% от останалите му задължения.

Ако човекът няма такова имущество, производството се прекратява. Но за да бъдат опростени дълговете му, трябва да изчака поне 5 години, цялото му имущество да е послужило за покриване на дълговете му, както и да работи през този 5-годишен период, предлагат от ППДБ.

Хора, които имат достатъчно имущество, за да стартира процеса за обявяване в несъстоятелност, трябва да чакат поне три години, през които имуществото им да бъде разпродадено, да плащат през това време на синдик, и чак след това останалите им дългове може да бъдат опростени, предвижда проектът.

trud.bg

Валентин Георгиев

Recent Posts

Появиха се потресаващи кадри: Велика българска река пресъхна

Потресаващи кадри пусна "Флагман" На снимката горе вдясно е река "Луда Камчия" в района на…

3 hours ago

Масов бой на Женския пазар в София, един ранен и много задържани пред над 100 сеирджии / СНИМКИ

Над 100 души са станали свидетели на инцидента Масов бой избухна на Женския пазар в…

4 hours ago

Два протеста в София: „За” и „против” промените в образователния закон

Протест, организиран в социалните мрежи, се провежда в центъра на София с искане за вето…

5 hours ago

Временната комисия “Нотариуса” изслушва Цветан Василев (На живо)

Временна комисия за проверка на факти и обстоятелства относно наличието на нерегламентирано влияние в правосъдната…

9 hours ago

Исторически ден: Радев подписа закона срещу ЛГБТ пропагандата в училищата

Президентът Румен Радев не е наложил вето върху поправките в Закона за предучилищното и училищното…

9 hours ago

Служителка от изгорелия хоспис в Банкя, където загина човек: Работихме без договор за 400 лева

Служителка в дома за възрастни хора в Банкя, станала свидетел на пожара, при който загина…

11 hours ago