Слагат край на схемата “френска безработица”: 7 дни труд няма да носят помощи от 2300 лв.

При определянето на обезщетението да се гледат всички доходи за 24 месеца назад, а не само от последната работа в чужбина, предлагат от ГЕРБ-СДС

ГЕРБ-СДС предлага край на схемата “френска безработица”, която позволяваше само със 7 дни работа в ЕС на минимална заплата от 1700-2000 евро у нас да се получава максималното обезщетение за безработица от 2300 лв.

Това ще стане с предложени от тях промени в Кодекса за социално осигуряване. Те предвиждат при определянето на обезщетение със стаж от чужбина да се вземат предвид доходите на човека от последната му работа, но и всички доходи от България и други държави за последните 24 месеца.

“Така ще се осигури справедливост при определяне на размера

на парично обезщетение за безработица за хората, които се осигуряват само у нас, и за тези в чужбина, както и ще намали злоупотребите” , пише в мотивите си Деница Сачева и още трима депутата от ГЕРБ-СДС.

Право на обезщетение за безработица у нас има всеки, за когото са внесени или дължими осигуровки за поне 12 месеца от последните 18. Обезщетението е 60% от среднодневния осигурителен доход за последните 24 месеца. Когато обаче през този период е работил и в друга държава от ЕС, влизат в действие европейските регламенти. Според тях се взема само доходът от последната работа, независимо каква е продължителността ѝ, дори да е 2-3 дни.

Точно от тази възможност се възползват цели села от Благоевградско. (Виж топ 3 на работилите в чужбина по областите на инфографиката.) Стотици жители основно от общините Гоце Делчев, Сатовча, Гърмен, Разлог, Белица, Якоруда и Петрич излизат на сезонна работа в страни от ЕС. След месец или няколко дни се връщат с документ за получено възнаграждение от по 1700-2000 евро и се регистрират в бюрата по труда като безработни по европейски регламенти. Други пък са намерили начин да се сдобият с документи за месец работа, а са били няколко дни. Заради високата заплата, която са получавали в чужбина, макар и за кратко, тук стигат тавана от 107,14 лв. обезщетение на ден. Така на месец получават 2300 лв.

Както “24 часа” писа, от района на Гоце Делчев всяка седмица тръгват бусове с работници за Франция, които поемат обратно след 3-4 дни.

“Френската безработица” не е ново явление, преди Брекзит беше разпространена английската, а после и испанската.

В мотивите си ГЕРБ-СДС обясняват и друга схема –

след работа в чужбина хората се наемат на висок осигурителен доход у нас,

като обезщетението вече се формира единствено от него.

Данните на НОИ за изплатените обезщетения за безработица показват, че средният дневен размер на паричните обезщетения за безработица за хора, работили и в друга държава, на практика е в пъти по-висок от този, който се определя за осигуряващите се само в България. През 2023-а над 80% от обезщетенията за безработица с краткосрочна заетост в държава – членка на ЕС, са отпуснати в максимален дневен размер от над 85,71 лв.

Средният размер по българското законодателство е 538,07 лв., а по европейските регламенти е 1365,74 лв.

ГЕРБ-СДС предлагат и промени в Кодекса на труда. Те предвиждат право на отпуск да имат и бащите, на които са присъдени родителски права. Досега този вид отпуск можеше да се прехвърли само със съгласие от майката.

24 часа

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!