Бургаски спасители апелират от догодина да има плажна полиция. Причината- зачестяват случаите на агресия към морските стражи, особено в последните дни на август, когато има опасно мъртво вълнение.
“Беше потресаващо. Влюбена двойка влезе да се къпе в морето. Спасителят свиреше да излязат, защото флагът беше червен и имаше “мъртвак”. Когато най- сетне го “послушаха”, мъжът се приближи и започна да бие спасителя. Нападна в гръб”, разказаха очевидци. Инцидентът станал преди два дни. Наложило се, морските стражи да викат жандармерия., за да успокоят нажежените до червено страсти на ивицата
“Наложително е от догодина, да има плажна полиция. В момента никой няма право да глобява нарушителите, а те са много агресивни. Сега наистина няма кой да ги санкционира. Правят им само забележки и дотам”, коментира пред Труд news, старши спасителят Петър Русев. Налаганите глоби трябва да бъдат достатъчно големи, за да спрат произвола срещу спасителите, които и без това са малко и няма млади хора, желаещи да упражняват тежката професия по постовете. Освен че професията „застарява“, нужно е и постовете да са по на- гъсто, защото сега на един спасител се падат голяма брой плажуващи и е много трудно, особено при мъртво вълнение, той да обхване зоната си.
Морските стражи са опитни и засега се справят, но освен за плажна полиция, трябва да се помисли и за повече вишки, смятат летовниците.
Плажът вече ще е с по-малко спасители от 2 септември. От 8 септември, ще работят само четири поста, а от 15 септември- два. Работното време е от 8 до 18 часа, ще има и медицинско лице.
В последните дни флагът, който се вее по вишките или през целия ден е червен, или сутрин е жълт, а късно следобед става червен- тогава се появява вятър и вълните се вдигат още повече. От сутринта обаче отдолу се развилняват и опасните морски течения. Вятърът е най- опасният- северозападен. Именно той е причина за “мъртвака”.
Най- честите нарушения тази година са били скоковете от Моста, което е абсолютно забранено с разпоредба на общината, както и влизането при червен флаг. На всичко отгоре спасителите редовно трябва да намират и изгубени деца, тъй като родителите им често са забили поглед в мобилните си телефони или са изтървали надзора за кратко време, и малчуганът е поел на „разходка“ по брега.
Любопитен факт е, че тази година се губеха и възрастни, разказаха спасителите. Това става обикновено с чужденци, които за първа година летуват на Бургаския плаж и когато е гъсто населено, трудно се ориентират, когато излязат от морето.
Труд
Киев призова Монголия да задържи президента на Русия Владимир Путин, съгласно заповедта за арест, издадена…
Българските мобилни оператори А1, Виваком и Йетел нямат никаква вина за този куриоз, от който…
Адвокат разкри нещо прелюбопитно по време на коментара си дали водач, който управлява МПС, без…
Мартина Дякова, която изчезна край заслон 2050, който се намира в местността Три кладенци над…
Напрежение в „Бояна” и опит за нахлуване в сараите. Стотици симпатизанти и поддръжници на Ахмед…
Аз се хванах да работя за БГ пощи, но кратко издържах. Не искам да сравнявам…