Руските служби предупредиха Сърбия за подготвян преврат. Това заяви президентът на страната Александър Вучич.
„Днес получихме официална информация от Руската федерация по официални канали. Справяме се с това. БИА (Агенцията за сигурност на Сърбия) и хора, специализирани в това, си вършат работата. Тези, които мечтаят да направят нещо насила, няма да го постигнат. Сърбия неумолимо върви напред и не може да бъде спряна“, каза Вучич, цитиран от novosti.rs.
“Остават ми още две години и половина от мандата да постигна още повече и искам да вляза в учебниците по история и съм убеден, че ще успея. Никой няма да ме спре. Само някой може да ме убие или аз мога да умра“, каза Александър Вучич.
Сръбските медии, които подкрепят правителството, съобщиха по-рано за подготвяни протести, които ще бъдат използвани от прозападната опозиция, за да свалят Вучич. В страната се провеждат протести срещу отварянето на мина за добив на литий в Западна Сърбия. В долината Джадар се намира едно от най-богатите находища на литий в Европа, благороден метал, който се използва за производството на батерии.
Докато правителството настоява, че мината е възможност за икономическо развитие, протестиращите смятат, че тя ще причини непоправимо замърсяване на долината, заедно с подземните водни запаси, земеделската земя и две реки, които минават през долината.
В събота в столицата Белград се организира митинг срещу решението на правителството, призоваващ за закон за забрана на добива на литий в Сърбия.
Проучването на находищата на литий в долината Джадар се извършва от мултинационалната минна компания Rio Tinto в продължение на 20 години. Компанията е изготвила планове за откриване на мината.
През 150-годишната си история Rio Tinto е обвинявана многократно в корупция, замърсяване на околната среда и нарушаване на човешките права на миньорите.
Масовите протести през 2021 г. и 2022 г. принудиха правителството на Сърбия временно да спре плана за мините, за да го съживи отново през юли, преди да подпише меморандум за критичните суровини с ЕС в присъствието на германския канцлер Олаф Шолц.
Дубравка Джедович Ханданович, министър на минното дело и енергетиката на Сърбия, каза в интервю за АП, че долината Джадар съдържа около 158 милиона тона литий или около 17% от общите прогнозни запаси на европейския континент.
„Джадар“ е „едно от най-добре проучените литиеви находища в Европа и вероятно едно от най-добрите в света“ и може да „постави Сърбия на преден план не само в Европа, но и в света“, когато става дума за борба с изменението на климата, е обяснението на сръбския министър. Брюксел има нужда от сръбския литий за производството на електрически автомобили в плана си за нула въглеродни емисии до 2025 г. и пълна забрана на бензиновите и дизеловите автомобили.
Меморандумът между Белград и Брюксел предвижда „стратегическо партньорство“ за устойчиви суровини, вериги за доставка на батерии и електрически превозни средства. Планът е не само да се изнасят суровини, но и да се стимулират нови технологии в Сърбия. ЕС има нужда от сръбския литий, за да намали зависимостта си от вноса на литий от Китай.