Обмислят дали да въведат извънредни мерки заради западнонилската треска в София, има двама починали

Столичната комисия за борба със зооантропонозите ще заседава извънредно днес по заповед на директора на Регионалната здравна инспекция. Причината е установените случаи на заболели от западнонилска треска в София.

Експертите трябва да вземат решение за извънредна обработка срещу комари. Последната планова е направена преди два дни – 27 август, пише NOVA.

По-рано днес двама от тримата заразени със западнонилска треска у нас починаха, съобщиха от здравното министерство. Става въпрос за мъже на възраст между 40 и 70 години. Общото между тях е, че не са пътували в чужбина.

„Западнонилската треска отдавна е в България. Тя всъщност тръгна от западния бряг на река Нил и от 90-е години на миналия век вече е в Европа с няколко по-големи епидемични взривове. За нея се знае, че 80 на всеки 100 души я прекарват безсимптомно. А от останалите 20 – 19 са с грипоподобни прояви. И под 1% е делът на тези невроинвазивни форми, които протичат по-тежко. Заболяването се предава чрез ухапване от комари, които се заразяват от птици, които са резервоар на инфекцията”, обясни проф. Ива Христова за болестта. 

Според информация на Националния център за заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) при около 20% от заболелите се развива западнонилска треска, характеризираща се с главоболие, неразположение, треска, болки в мускулите, повръщане, обрив, умора, болка в очите, увеличени лимфни възли.

При по-малко от 1% от заразените инфекцията може да протече като заболяване, засягащо нервната система, като рискови фактори са напреднала възраст, високо кръвно налягане, диабет, бъбречни заболявания, алкохолизъм и др.

Инкубационният период е от три дни до две седмици. Няма специфично лечение на заболяването, включително и чрез прилагане на антибиотици.

Специалистите очакват пика на заболеваемостта да бъде достигнат в началото на септември. Според тях обаче, ако времето се задържи топло, заразени могат да бъдат регистрирани до октомври.

24 часа