“Тему” и “Шейн” пръснаха Еконт и Спиди и заляха България с рокли за 2 лева, автоматите на самообслужване са препълнени / СНИМКИ

Тоталната доминация на платформите “Тему” и “Шейн”, които за по-малко от 18 месеца се превърнаха в хегемон не само в България. От 15 млн. пакета, внесени у нас през 2023 г.,  близо половината от тях са от китайските онлайн магазини. 

Рокля за 2 лева, обувки на цената на едно основно от обедно меню и безплатен часовник като подарък. Двете китайски платформи преобърнаха представите за онлайн търговията.   

Куриерите потвърждават това. Пловдивската медия “Марица” провери офисите на няколко от големите фирми под тепетата, в които служителите категорично потвърдиха, че през тази година почти всяка втора външна пратка е от “Шейн” или “Тему”.

В офис на “Спиди” в “Западен” близо 40 от общо пристигналите 74 пакета за получаване са с произход една от платформите. Подобна е ситуацията и в офис на “Еконт” в “Тракия”. Автоматите за самообслужване из целия град пък са пълни с пакети с китайски стоки и на практика обслужват предимно техните поръчки.

Дори и да не сте пазарували “като милиардери” (както “Тему” приканват хората в Европа и САЩ), то със сигурност сте виждали техните реклами, които буквално изскачат във всеки сайт и приложение. Платформата се появява през 2022 г., но за отрицателно време се превръща в абсолютен хит, а анализаторите вече смятат, че “Тему” продава количества стоки и изпраща пратки, съизмерими с тези на гиганта “Амазон”, който се развива в сегмента от повече от 30 години.

Платформата оставя усещането, че може да пазаруваш бързо, лесно, но най-вече евтино. 

Всяка втора пратка у нас вече е от

Служителите в офисите са категорични – вече всяка
втора пратка идва от някоя от китайските платформи

Целият процес по поръчката много прилича на игра – 

въртят се колела за отстъпки, при достигане на определени суми на поръчката се дават безплатни продукти и какви ли не други трикове. Всичко това е подкрепено с много агресивен маркетинг и невиждана досега логистика – от една страна, като срокове за доставка, но от друга – това, че е безплатна. Именно тя препъна предишните опити на компании от Поднебесната империя да влязат ударно в онлайн пазаруването по цял свят.

Китайците обаче успяха да прескочат няколко посредници по веригата на продажби на стоки и създадоха нов модел в онлайн търговията, който започва да се копира и от традиционните играчи. В България вече сериозно засегнати са търговците, които до момента са вкарвали сходна на “Тему” стока. Те разчитат, че работят на местен пазар, който познават, език, който говорят, и имат местен адрес за връщане, но и това вече не притеснява потребителите. 

Куриерите потвърждават това. “Марица” провери офисите на няколко от големите фирми под тепетата, в които служителите категорично потвърдиха, че през тази година почти всяка втора външна пратка е от “Шейн” или “Тему”. В офис на “Спиди” в “Западен” близо 40 от общо пристигналите 74 пакета за получаване са с произход една от платформите. Подобна е ситуацията и в офис на “Еконт” в “Тракия”. Автоматите за самообслужване из целия град пък са пълни с пакети с китайски стоки и на практика обслужват предимно техните поръчки. 

Всяка втора пратка у нас вече е от

Характерните оранжеви пакети на “Тему” вече са
най-честият товар, който родните куриери разнасят

Основната причина за този бум е вратичката, която азиатските производители и търговци експлоатират вече две години. В Евросъюза необлагаемият с мито обем на стоки от трети страни е в размер на 150 евро, а в САЩ – 200 долара. Това ще рече, че за родния търсач на изгодни оферти на практика всяка поръчка ще идва освободена от митнически налози, тъй като масово поръчките от “Шейн” и “Тему” у нас са на стойност до 100-150 лева. Западът обаче вече се готви с ответен удар и е въпрос на време този необлагаем минимум да бъде елиминиран.

Ниските цени обаче са само част от формулата на успеха за китайските компании и там няма много въпросителни. Анализи на международните издания показват, че за местните производители моделът, който “Тему” предлага, всъщност трансформира дори производствата без висока добавена стойност в такива, които е възможно да генерират много по-сериозни приходи, отколкото при продажба на едро към западните прекупвачи. 

Една от основните причини “Тему” да предлага толкова ниски цени се дължи на

бързата и безплатна доставка, която дори често идва с опция за безплатно връщане

или замяна на продукта. Практиката показва, че “Тему” дава обикновено 15 до 20 дни срок за доставка до страната, но често пакетите пристигат за не повече от 14 дни. Ако пък пратката се забави и ден след уречения срок – потребителят получава ваучер на стойност 10-15 лева, докато при забавяния над 7 или 10 дни сумата се възстановява напълно, дори и пратката да е пристигнала. 

И “Тему”, и “Шейн” имат партньорство (или дори обща собственост) с редица от най-големите азиатски логистични компании, което намалява допълнително разходите им за доставка. Това помага да се консолидират пратките и да се оптимизират маршрутите, което води до по-ниски разходи. Отделно пък китайското правителство субсидира част от доставките към трети пазари, което дава възможност на местните онлай търговци да предлагат безплатна доставка до цял свят. 

“Тему” продава широка гама от продукти директно от китайски продавачи на изключително ниски цени, направени още по-ниски чрез светкавични сделки и разпродажби, с до 99% отстъпка. Моделът на подобни магазини разчита на поддържане на разходите на дъното чрез свързване на потребителите директно с доставчиците. Зад онлайн търговеца стои базираният в Шанхай конгломерат PDD Holdings, основан от 44-годишния китайски милиардер Колин Хуанг (който вече е най-богатият човек в Китай), и само за две години се превръща в най-скъпата китайска компания на щатската фондова борса с оценка от над 200 млрд. долара. 

Платформата започна международното си настъпление през 2022 г., когато стартира в САЩ, Канада, Австралия и Нова Зеландия. От април 2023 г. започна да обслужва и големите европейски пазари – Обединеното кралство, Франция, Испания, Германия, Италия и Холандия, преди да настъпи и по периферията. Навлезе и на японския, и южнокорейския пазар, Филипините и има все по-мащабни амбиции в Югоизточна Азия. В момента приложението на “Тему” има над 60 млн. изтегляния по цял свят, а посещенията директно към сайта са по около 500 млн. всеки месец. 

Още по-впечатляващи са данните за обема на продажбите. През 2022 г. брутната стойност на стоките, продадени през “Тему”, е 290 млн. долара. След това

обемът на търговията през платформата се увеличава 4500 пъти само за 12 месеца,

за да достигне 13.8 млрд. долара през 2023 г. Прогнозите са растежът да продължи и през 2024 г. със скок до 29.5 млрд. долара и съответно до 41 млрд. долара през 2025 г.

“Шейн” пък вече застрашава редица гиганти в бързата мода като H&M и “Зара” и според оценките вече контролира близо 20 на сто от пазара на евтините и достъпни дрехи. През 2023 г. компанията генерира почти 30 млрд. долара приходи от поръчките по цял свят и прогнозите са, че до 2025 г. ще се превърне в пазарен лидер в сегмента, при това – без нито един физически магазин и с оперативни разходи, много по-малки, отколкото на конкурентите.

Като магазин за 1 лев, но направо от производителя

Всяка втора пратка у нас вече е от

Вместо да минава през няколко посредника, потребителят може да купи директно от китайския производител в пъти по-ниски цени

Дълги години китайските производители работеха на ишлеме или препродаваха продуктите си на западни търговци, които печелеха сериозно от тази дейност. Сега обаче най-голямата икономика намери начин да продава директно на клиентите по цял свят, което роди и манията по “Тему” и “Шейн”. 

Средата и краят на 90-те години за мнозина е времето, което е свързано с бума на китайските стоки в страната. Предприемчиви търговци започват да вкарват количества продукти, които хилядите фабрики в огромната страна бълват. В резултат на това постоянно се сблъскваме с етикета “Произведено в Китай” -техника, дрехи, домакинска посуда, части за автомобила (че дори и цялата кола). 

Дълги години бастионът на китайските стоки бяха магазините за 1 лев, своеобразен каталог на достиженията на китайското конвейерно производство. Цените в тях пък бяха недостижими за европейските производители, още повече пък за родните. Малко потребители обаче тогава се замисляха за нещо много важно – китайската тенджера в магазинчето в квартала струва 10 лева, макар и да е минала през поне три фирми (производител в Китай, вносител в страната и търговец на дребно) и все пак успява да е близо два пъти по-евтина от родното производство и три-четири пъти под цената на германските тенджери.

Това означава, че реалната себестойност на подобен продукт в Китай е буквално стотинки. Дълги години този бизнес модел устройваше всички, но с промяната на китайската икономика това се превърна в опасност за местните предприемачи, особено в провинциалните райони, в които близо 60% от населението е заето в подобни производства.

На практика, това е концепция, родена още преди десетилетие от платформи като “Алибаба” и “Алиекспрес”, които обаче станаха популярни в Европа и Америка, въпреки че до голяма степен бяха разработени за азиатския пазар. 

Днес “Тему” и “Шейн” са фокусирани върху западния клиент и са готови на всички да му дадат най-добрите цени и условия.  

Кратка проверка на “Марица” показва, че обикновен сгъваем сушилник за дрехи в “Тему” в момента струва малко под 4 лева. Почти същият продукт, но вероятно от друг масов китайски производител, в квартален магазин за домашни потреби е 10 лева, докато подобен артикул в голяма верига за западни стоки за дома е цели 25 лева. Този пример нагледно илюстрира силата на китайските сайтове. 

В BG-Mamma и Фейсбук полудяха по евтиниите, инфлуенсъри ги рекламират

Всяка втора пратка у нас вече е от

Манията по евтините стоки и дрехи от китайските платформи напълно превзе мрежата у нас. Вече повече от години една от най-четените и коментирани теми в популярния сайт BG-Mamma е точно за различните покупки, находки и хитрините за пазаруване от “Тему” и “Шейн”. Над 250 хил. души четат оживените дискусии и споделят мнения за получените продукти и тяхното качество. 

Още над 30 хил. наши сънародници пък ползват групата “Тему България” във Фейсбук, в която освен съвети ежедневно се правят и десетки общи поръчки, а купувачите, които са получили дреха или артикул, който не им трябва или е със сгрешен размер, го препродават в социалната мрежа на цените, на които са го купили. 

Логично, дамите са най-активни в поръчките, като бърза справка на “Марица” показва, че в България масово се поръчват дрехи, аксесоари за дома и стоки за бита. Въпреки евтините цени всички съветват бъдещите търсачи на изгодни оферти и отстъпки да нямат големи очаквания от получените продукти. 

Потребител с името rosi81 в BG-Mamma пише за дрехите от “Шейн” и “Тему”: “Почти всичко им е полиестерно и спарващо, за себе си съм решила да не поръчвам повече рокли. Просто има хора, които се прехласват по всичко евтино и не са критерий”. 

Друга дама с псевдоним QueenAnela споделя челен опит: “Да, евтино е и доставката е бърза, но дотам. Всички домакински неща, които поръчах, миришат на евтина пластмаса или гума (рендета, формички за сладки и подобни) дори след измиване. Мъжът ми се излъга да поръча и комплект инструменти, защото беше само 80 лева, а подобен тук по строителните магазини струва поне 300 – половината накрайници се изпочупиха и ги ползва не повече от 2 пъти. В крайна сметка – получаваш това, за което плащаш”. 

Не липсват обаче и положителни отзиви. Така Ваня Тотева пише във Фейсбук групата на “Тему – България”, че е изключително доволна от покупките си и това е втората поръчка, която прави в рамките на месец. “За 40 лева си купих 5 рокли. Дори турския трикотаж по пазарите, който не е с по-високо качество, го продават за по 20-25 лева. Сега поръчах малко есенни дрехи и якета и ще кача снимки, когато пристигнат.” Родните потребители са активно насърчавани и от цяла армия инфлуенсъри. Проверката на “Марица” успя да открие над 2000 видеоклипа, в които познати и непознати онлайн звезди отварят пратките си от китайските сайтове и споделят впечатления. През последните няколко месеца пък “Тему” е може би най-големият рекламодател в българоезичната част на интернет – рекламите им върв​ят една след друга в ТикТок, Фейсбук, Инстаграм и Гугъл.

Родният текстилен бизнес с 15% спад за половин година

Всяка втора пратка у нас вече е от

През последните месеци се наблюдават опасни тенденции в търговията с текстилни артикули, които засилват негативния отпечатък на глобалните пазари и България. Повишаването на търговията през платформи като Shein и Temu води до опасности за здравето, повишени екологични вреди и пречки за устойчиви бизнес модели, които Европейската комисия насърчава, се казва в позиция на Българска асоциация кръгов текстил (БАКТ).  

Сдружението посочва, че тези китайски онлайн платформи субсидират поръчки под себестойност и залагат на агресивна реклама. По този начин отнемат пазара от местните търговци, включително тези на втора употреба. „Наши членове отчитат спад в продажбите в своите обекти в България от 15% за последните 6 месеца, породен в голяма степен от конкуренцията на китайските онлайн търговци и техните практики. Компании от нашия сектор с дългогодишен опит са принудени да закрият 10% от своите обекти за търговия с дрехи втора употреба, отново за същия период“, посочват от асоциацията.

БАКТ призовава българските институции да предприемат мерки за предотвратяване на негативните въздействия върху бизнеса и гражданите. Организацията  е изпратила писмо с конкретни искания и настояване за конкретни действия до четири наши министерства.

„Ние, потребителите“: Има голям риск! Стоките са далеч от евростандартите

Всяка втора пратка у нас вече е от

Габриела Руменова

Все повече страни основателно се замислят за рисковете от масовото разпространение на пазарите в цял свят на стоки, които не преминават задължителни предварителни тестове. Това коментира Габриела Руменова, създател на онлайн платформата „Ние, потребителите“, по повод на южнокорейското изследване, според което токсични вещества се съдържат в продукти, продавани през Shein, AliExpress и Temu.

„Това за пореден път потвърждава смисъла да се говори и да се разяснява в дълбочина какви последици могат да настъпят за потребителите при употребата на продукти с неясен произход или  рискови за здравето химични вещества“, каза още Руменова.

„Досега изглеждаше, че европейските държави се опитват да саботират платформи, базирани в Китай. Последното изследване обаче идва от азиатска страна, която е член на ОИСР (Организацията за икономическо сътрудничество и развитие). Макар да става дума само за 144 продукта, изследването е установило множество нарушения, а използваните химикали, като диоксан, фталати, олово, формалдехид, водят до сериозни рискове за здравето. ЕС много трудно може да проследява качеството на продуктите от Китай, особено когато става дума за продажба през дигиталните платформи“, посочи тя.

Руменова подчерта, че като потребители няма как да сме сигурни, че стоките покриват задължителните европейски стандарти за безопасност, но отговорността за това е на производителите и търговците на дребно. 

„Вече говорим не само за дрехи, които са най-масово пазарувани през интернет, за които допускаме, че може да има рискове. Става дума за най-различни продукти – обувки, сандали, части от обувки с най-различни химични вещества, които могат да увредят нашето здраве”, каза още Руменова. Тя обърна внимание и на поръчването на електрически уреди, при които може да се стигне до късо съединение, пожари и други инциденти. 

ЕС готви ответен удар с мита и данъци

Всяка втора пратка у нас вече е от

Търговците в ЕС и САЩ вече от месеци алармират за опасността, която евтините сайтове за директна покупка от Китай представляват. В последните седмици Брюксел и Вашингтон реагираха, като обявиха, че планират да наложат мита върху дъмпингови стоки, внасяни от китайски онлайн търговци на дребно, в опит да спрат възхода на това, което ЕС определя като “неотговарящи на стандартите продукти”, идващи от сайтове като “Тему” и “Шейн”. 

В отговор на китайската инвазия се очаква още тази есен Европейската комисия да предложи премахването на сегашния праг от 150 евро, под който продукти могат да се купуват безмитно. Само през 2023 година над 2,3 млрд. продукта под безмитния праг от 150 евро са били внесени в ЕС от Китай, посочва Комисията в свой доклад. Вносът на купени онлайн стоки е нараснал над двойно на годишна база, надхвърляйки 350 хил. продукта през април 2024 година – или почти две доставки за всяко домакинство в ЕС, показват данните.

Разпоредбите ще важат за всеки онлайн търговец, доставящ на европейските потребители директно от страна извън Блока. Друга възможна мярка ще бъде задължаването на големите платформи да се регистрират за онлайн ДДС плащания без значение на стойността им. От 2021 г. насам по пакетите, изпращани до компании в ЕС, вече се плаща ДДС без значение на стойността им, но са освободени от мита.

Част от причините за това решение са не само икономически. Според данните на ЕК броят на опасните продукти, отчетен в страните от ЕС, е скочил с над 50% от 2022 до 2023 г., до над 3400. Козметика, играчки, електрически уреди и дрехи са сред продуктите с най-много проблеми с безопасността, а в 95% от случаите те са влезли в ЕС директно от китайски търговци.

marica.bg

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!