Турция е подала молба за членство в БРИКС. Това съобщи ТАСС, позовавайки се на агенция Bloomberg.
Според агенцията с този си ход турските власти се опитват да засилят влиянието си и да разширят връзките си с пазарите от „развиващите се страни“.
Bloomberg припомня, че решение за новото разширяване на БРИКС ще бъде взето на срещата на върха на Съюза в град Казан, Русия през октомври.
Междувременно стана ясно, че представители на 120 държави присъстваха тази седмица на шестия международен общински форум на БРИКС. Събитието събра около 5000 участници в руската столица Москва.
Кандидати и вече членове на БРИКС обсъдиха въпроси свързани с икономиката, цифровите технологии, промишлеността, енергетиката, градската инфраструктура, транспорта, екологията, здравеопазването, образованието, науката, културата, спорта и туризма. Целта е да се насърчи сътрудничеството между мегаполисите в рамките на БРИКС.
Ръководителят на Департамента за външноикономически и международни отношения на Москва Сергей Черемин заяви:
„Този форум ще ни позволи да укрепим отношенията не само между столиците на БРИКС и Москва, но и между нашите партньори от всички континенти. Пристигнали са повече от 60 официални делегации.“
Чужди наблюдатели констатираха огромния успех на мероприятието, като заявиха, че то е показало, че Русия далеч не е в изолация. Напротив, списъкът на чакащите да се присъединят към БРИКС расте бързо. Няколко големи развиващи се страни официално са подали заявленията си за членство в алианса.
Петте основателки на БРИКС са Русия, Китай, Бразилия, Южна Африка и Индия. В началото на годината към тях официално се присъединиха още пет държави: Саудитска Арабия, Иран, Обединените арабски емирства, Египет и Етиопия.
Това разширяване добавя тежестта на основните страни износителки на петрол от Близкия изток. То укрепи отношенията с Иран и го помири със съседката му Саудитска Арабия.
Алжир, Виетнам, Индонезия, Турция, Пакистан, Малайзия, Нигерия, Тайланд, Венецуела, Казахстан, Куба, Палестина, Демократична република Конго, Габон, Бангладеш, Кралство Бахрейн, Беларус, Кувейт, Сенегал и Боливия желаят присъединяване.
Присъединяването към BRICS означава приемане на валути, различни от долара, и свързване с нови международни платежни системи. Става дума за „разглеждане на това, което считаме за несправедлива и скъпа система за плащане“ , каза министърът на външните работи на Южна Африка по-рано тази година.
Според заместник-министъра на външните работи на Русия Сергей Рябков алтернатива на западната платежна система SWIFT може да бъде представена на следващата среща на върха в Казан.
Освен това Русия ще пусне на 1 септември платформа, позволяваща на големи руски компании да уреждат своя износ и внос в биткойни. Тази добра изненада е паралелна с подкрепата на Доналд Тръмп за биткойн.