Върховният административен съд остави без разглеждане жалбите на Политическа партия „Движение за права и свободи“, представлявана от Делян Пеевски, срещу решение №3588 (с което се отказва заличаване на регистрацията на ПП „Движение за права и свободи“, допусната до участие в новите избори на 20 октомври 2024 г.) и №3589 (с което е отказано да бъде заличена регистрацията на ПП „Движение за права и свободи“, допусната до участие в частичните избори на 20.10.2024 г.) от 04.09.2024 г. на Централната избирателна комисия и прекратява производствата по двете дела.
Върховните магистрати приемат, че съдът не е редовно сезиран с оспорване на решението на ЦИК.
Съобразно представеното удостоверение от Софийския градски съд от 27.08.2024 г., председатели на ДПС са Делян Пеевски и Джевдет Чакъров, които представляват партията заедно и поотделно. От съда цитират чл.10, ал.2 от Устава на ДПС, който предвижда, че когато са избрани двама председатели, те изпълняват правомощията си, определени в ал.1, заедно и поотделно и участват в състава и дейността на органите на ДПС, когато това е предвидено в Устава.
„Страна в производствата е партия ДПС, но нейните председатели, които могат да я представляват поотделно, и чиито права са еднакви, извършват противоположни процесуални действия (оспорване на решението на ЦИК, отказ от оспорване, оттегляне на отказа, оттегляне на оттеглянето на отказа), които правят невъзможно установяването на действителната воля на правния субект, страна в производството.
Тези противоположни процесуални действия препятстват възможността на съда да установи дали волята на ПП ДПС като участник в изборния процес е да оспори решението на ЦИК относно заличаване на регистрацията или да не стори това. С процесуалните си действия представителите на политическата партия всъщност искат от съда да замести волята на самата партия като доброволно сдружение на граждани с избирателни права, учредена съобразно Закона за политическите партии. Това обаче е в пълно противоречие с принципа на политическия плурализъм, установен в чл.10 от Конституцията на Република България и представлява недопустима намеса в дейността на партиите, имаща за цел да съдейства за формиране и изразяване на политическата воля на гражданите, както и с принципа на безпристрастност на съда. В производството по регистрация за участие в изборите, респективно заличаване на регистрацията съдът не следва да разрешава възникнали между двамата представляващи ПП ДПС спорове, които както вече се изтъкна, разполагат с еднакви и равни права”, обясняват от ВАС.
Съдът приема, че в конкретната хипотеза не е сезиран с валидно оспорване на решението на ЦИК, поради което жалбата следва да бъде оставена без разглеждане, а производството по делото прекратено. Определенията по административни дела с номера 8345 и 8346 от 2024 г. са окончателни. Така в сила остават решенията, взети от ЦИК.
Амбициозната цел на Европейския съюз за забрана на продажбата на нови автомобили с двигател с…
Посетителка на Националната галерия в Лондон хареса обувките, изобразени преди 400 години от холандски художник. Тя…
Бизнесменът удържал част от парите им като гаранция, но щом те разбрали, че работят без…
Двама души са арестувани и случаят се разследва От участък на железопътната линия между градовете…
От 10 ноември се променят правилата за влизане в Шенгенската зона, съобщава Euronews, като припомня,…
Колекторска фирма е осъдена да плати обезщетение на мъж заради съобщение, че дължи близо 9950…