ГЕРБ-СДС дърпа напред и увеличава с 12% преднината си пред втория, ПП-ДБ и “Възраждане” са с изравнени показатели за второто място, продължава възходът на ДПС-Ново начало, което е на път да изпревари АПС, БСП – Обединена левица качва с повече от процент.
Това са основните изводи от изследването на електоралните нагласи на „Алфа Рисърч“ три дни преди вота в неделя.
Според данните 7 политически формации биха влезли в бъдещото 51-о Народно събрание.
ГЕРБ-СДС получава подкрепата на 26,5% избиратели и е категоричен лидер.
Разликата между второто и третото място, както и между четвъртото, петото и шестото е изключително малка.
Близо 70 на сто от българите не желаят да гласуват в тези избори. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ социологът Боряна Димитрова.
„На тези избори ще се следят не само процентите за партиите, но и броя на гласувалите. Ако продължи да намалява броят на избирателите, това ще означава ерозия и на твърдите ядра“, подчерта тя, след като водещият Златимир Йочев изтъкна, че данните, които представят в студиото, са от изследване на „Алфа Рисърч“, реализирано със собствени средства на агенцията в периода 20-23 октомври. „Проучването е проведено сред 1000 пълнолетни граждани от цялата страна чрез пряко стандартизирано интервю с таблети по домовете на анккетираните. Използвана е стандартизирана извадка с квота по основните социални демографски признаци“, добави той.
„Тази предизборна кампания по места се разпределя между апатията и известно напрежение. Дали това ще доведе до мобилизация, за да се противодейства на купения вот, на напрежение, за да покажат хората, че гласът им има значение? Остават 72 часа да видим, но към момента нещата не изглеждат по-радостни откъм избирателна активност отколкото преди“, заяви социологът.
„56% от хората казват, че в населените им места по нищо не личи, че ще има скоро избори. Всеки четвърти пък казва, че се усеща напрежение, конфликти. Едва 17% от анкетираните определят кампанията като спокойна“, добави тя.
Ключов въпрос за мотивацията на хората да гласуват е възможността да се състави правителство, коментира Димитрова.
„10-20 хиляди купени гласа, които преди бяха капка в морето при 3-4 милиона гласували, вече са ресурс. Това е ¼ от необходимите гласове, за да се влезе в парламента. Опасен е този феномен. Той се превръща в системен. Нещо като алкохолизма е“, подчерта тя.
„Наблюдава се лека мобилизация при ГЕРБ-СДС. Дали тя ще проличи в по-голям брой абсолютни гласове не може да кажем, тъй като базата е ниска. Една от причината е заявката им, че този път ще направят всичко възможно да има правителство. Изказванията, че кабинет може да не се сформира, е възможно да доведат до обратен развой“, изтъкна социологът.
„Между 70 и 75 мандата може да получи коалицията, което е далече от желаните 120. Като не си близо до мнозинство, не е добре да казваш, че ти ще си премиер“, каза тя, коментирайки желанието на Бойко Борисов да оглави отново министерския съвет.
„Не е изключено хората, които се ориентираха към ГЕРБ-СДС заради възможността да се състави правителство, да размислят през последните дни. Много е крехка мотивацията“, каза още Боряна Димитрова.