Доклад на ООН разкрива огромния брой медали, които жените спортистки са загубили от транссексуални противници (биологични мъже, идентифициращи се като жени).
Проучването, озаглавено „Насилието срещу жени и момичета в спорта“, посочва, че „политиките, прилагани от международните федерации и националните управителни органи“, са позволили на спортисти, родени мъже, да се състезават в женските спортни категории.
Според доклада на ООН, атлетите, родени мъже, са имали специфични за пола качества, като например по-голяма сила, които са от полза в определени спортове и са довели до „загуба на справедлива възможност“ за биологични жени.
Организацията на обединените нации публикува доклад на Рим Ал-Салем, специален докладчик на ООН за насилието срещу жени и момичета, причините и последиците от него.
За първи път в него се появява параграф, показващ грубото нарушаване на правата на жените спортисти, което напоследък стана широко разпространено.
В документа се отбелязва, че това е резултат от политиката на международните спортни федерации, националните ръководни органи с подкрепата на националните законодателства на редица държави.
Те позволяват на мъжете, които се идентифицират като жени, да се състезават в женски спортни категории. В много други случаи обаче практиката се прилага активно на основание, че не е изрично забранена.
„Замяната на женската спортна категория със смесена води до факта, че все по-голям брой спортистки са лишени от своите възможности, включително медали, състезавайки се с мъже“, се казва в доклада.
Според ООН към 30 март 2024 г. повече от 600 спортистки, участвали в повече от 400 състезания, са загубили повече от 890 медала в 29 различни спорта.
В доклада пише още: „Мъжете спортисти имат специфични качества, считани за предимства в определени спортове, като сила и нива на тестостерон, които са по-високи от тези в средния диапазон за жените, дори преди пубертета, което води до загуба на справедлива възможност.
Някои спортни федерации налагат потискане на тестостерона за спортисти, за да се класират за женски спортни категории. Въпреки това, потискането с медикаменти на тестостерона на генетични мъже- спортисти – независимо от това как се идентифицират –няма да премахне набора от сравнителни предимства, които вече са придобити. Този подход може не само да навреди на здравето на съответния спортист, но също така не успява да постигне заявената си цел.
Жените обикновено се тестват на случаен принцип, за да се гарантира, че те не използват допинг, докато мъжете рядко са обект на наблюдение дали приемат лекарства за потискане на тестостерона. За да се избегне загубата на справедлива възможност, мъжете не трябва да се състезават в женските спортни категории.“