Проф. Радка Аргирова бие тревога: Откриха вирус на птичи грип в краве мляко от магазина

Нови наблюдения показват възможен път на заразяване от птичи грип, при който заразата не се предава първоначално от животно на човек, а човек се сдобива със заболяването, консумирайки храна от магазина. Това съобщи проф. д-р Радка Аргирова на годишна среща на фондация МОСТ през уикенда.

Това че вирусът се открива не през птиците, а в млякото, говори, че е много устойчив и си търси ново място, за да оцелее, не са му достатъчни птиците като място за живот. Има вероятност да изчезне и да се адаптира, за да намери нови убежища в нови биологични видове, каза д-р Аргирова.

Първият случай е с 11-годишно момиче, което е починало от птичи грип в Камбоджа.

Изобщо световната търговия с храни се оказва опасно място, защото се извършва много бърз транспорт, изискват се храни от интензивни животновъдни ферми и това улеснява разпространението на вируси, каза още тя.

Ние сме непрекъснато в сезона на вирусите, казва проф. Радка Аргирова. В настъпващия сезон ще бъдат смес от няколко вируса.

На първо място са заболяванията с Covid, които може да наречем инфекции и се откриват при тестване. Протичат много леко.

“Ако се самоизолирате в течение на пет дни, ще допринесете много за общественото здраве.”

За грипа вече има ваксина и национален план за ваксиниране на лица над 60 годишна възраст, на които се поставят ваксини безплатно.

Професор Радка Аргирова взе участие в 23-тата Национална среща на фондация МОСТ. 

Учените предупреждават за риск, идващ от асимптомното носителство, за заразена кръвна банка при донорство на кръв и органи. В САЩ само тази година са открити 190 носители на WNV.

От началото на 2022, в САЩ и Европа има по около 50 милиона птици – болни, починали или нарочно убити след установяване на заразата.

Световната търговия с храна също улеснява разпространението на вирусите заради:

• Бърз транспорт на храни, хора и продукти,

• Повишаване гъстотата на населението,

• Изискващо храна и интензивно животновъдство

• Транспортът на храни, вкл. на диви животни улеснява и пренасянето на вируси, гъби и бактерии.