Шефът на „Луфтханза“: Авиокомпаниите започват да напускат Германия, две са основните причини

Frankfurt Main, Germany – July 10, 2015: Airbus A380-800 aircraft of the Lufthansa airline landing at the international airport in Frankfurt Main (FRA)

Заради високите държавни такси и политиката за климата авиокомпаниите намаляват присъствието си в Германия. Това каза пред Bild изпълнителният директор на „Луфтханза“ Карстен Шпор.

Според ръководителя на най-голямата авиокомпания в страната авиационната индустрия е изправена пред огромни трудности поради високите държавни такси. В същото време единственото желание на властите да намалят емисиите на парникови газове в авиационната индустрия и квотите за използване на екологично чисти горива правят Германия още по-малко привлекателна за правене на бизнес в сравнение с други страни.

„Все повече авиокомпании избягват германските летища и отменят важни полети“, каза Кристиан Шпор. Регулирането на авиацията по такъв начин ще причини „огромни щети на нашата икономика“, които Германия и ЕС не могат да си позволят, добави ръководителят на „Луфтханза“.

Ден по-рано националната асоциация на германската авиационна индустрия BDL изчисли, че държавните разходи за редовни полети на средни разстояния в Европа ще бъдат около 30 евро на пътник. В резултат на това Eurowings, дъщерно дружество на Lufthansa, обяви, че ще намали офертата си в Германия с около 1000 полета годишно и ще ги прехвърли в други европейски страни. Нискотарифната авиокомпания Ryanair от своя страна заяви, че ще намали офертата си в Германия поради нарастващите оперативни разходи, причинени от регулации, като например по-висок авиационен данък.

През април 2023 г. Европейският парламент и Съветът на ЕС се споразумяха да въведат изискване за използване на синтетично гориво от въздухоплаването от 2025 г. Планира се до 2035 г. делът му да бъде 20%, а до 2050 г. – 70%.

Ръководителят на „Луфтханза“ коментира, че няма да има достатъчно синтетично гориво за всички поради ниските обеми на доставки.

obektivno.bg