България ще плати над 25 млрд. лв. за новите блокове на АЕЦ “Козлодуй”, от “Уестингхаус” подкрепяли “енергийната ни независимост”

„АЕЦ Козлодуй – Нови мощности“ и консорциумът между Hyundai Engineering and Construction и Westinghouse Electric Company подписаха договора за инженеринг на новите ядрени мощности в централата. Събитието се проведе в Министерския съвет с участието на премиера Димитър Главчев, министъра на енергетиката Владимир Малинов и представители на компаниите.

Целта е в следващите 12 месеца да бъде изготвен точен график за реализацията на 7 и 8 блокове, както и точна сметка за стойността на целия проект. След този срок енергийният министър трябва да внесе доклад в Народното събрание и то да вземе окончателно инвестиционно решение.

ПРИПОМНЯМЕ:

Изграждането на двата нови ядрени реактора в АЕЦ „Козлодуй“ по технологията на американската „Уестингхаус“ ще струва до 14 млрд. долара или евро, т.е. над 25 млрд. лв.. Това стана ясно по време на подписването на мащабното междуправителственото споразумение между България и САЩ през февруари т.г.. Огромният ангажимент за разходи бе поет тогава с подписа на енергийния министър Румен Радев и помощник-секретаря по международните въпроси в Министерството на енергетиката на САЩ Андрю Лайт.

ЗА СРАВНЕНИЕ:

“Основанието” на Бойко Борисов да спре “гьола” в Белене беше високата му цена – 2 млрд.лв тогава, която руснаците предлагаха.

Според Малинов това може да се случи през четвъртото тримесечие на следващата година и ще даде възможност на парламента, разполагайки с пълната информация от технологична, финансова гледна точка, да бъде взето т.нар. окончателно инвестиционно решение.

България има над 50-годишен опит в областта на изграждане на ядрени мощности, откогато съществува и АЕЦ „Козлодуй“. С подписването на договора ще се реализира един проект, който ще надгражда опита, който има България в тази област и ще допринесе за независимостта, диверсификацията и стабилността на ядрената енергия в България и в цяла Югоизточна Европа. Убедени сме, че това е правилен път”, каза премиерът Главчев.

Това е поредната крачка, която страната ни прави към реализацията на мащабния ядрен проект. Блоковете ще се изграждат по американската технология AP1000 на „Уестингхаус“, а със строежа им беше избрана да се заеме корейската Hyundai Engineering.

Можем да се поздравим с отличната съвместна работа с нашите партньори от САЩ и Република Корея, с която проектът за новите ядрени мощности на територията на Република България аз считам вече за необратим”, коментира Малинов. 

Малинов амбициозно заяви, че се надява проектът да бъде реализиран дори в по-кратък от заложения от НС срок – по-малко от 10 години.

САЩ винаги е подкрепяла България в осигуряването на нейната енергийна сигурност, заяви Елайъс Гедиън от Westinghouse. 

По думите му изграждането на двата реактора с напреднали технологии ще осигури надеждна и сигурна енергия за България. 

От страна Hyundai Engineering Йонг Джун Ю коментира, че ядрената централа в Козлодуй ще играе важна роля за повишаване на ядрената сигурност на България, в насърчаването на устойчиво развитие чрез декарбонизация.

Приемаме това за наша мисия и се гордеем, че можем да допринесем за реализирането на бъдещата визия на България”. 

Той представи Hyundai Engineering като единствената компания, която успешно е изпълнила 24 ядрени проекта на време и в рамките на бюджета от 1971 г. насам. “Добре започнатото е наполовина свършено”, цитира корейска поговорка представителят на компанията и изрази увереност, че започнатото днес ще отбележи нова глава в бъдещето енергийно развитие на България. 

Economic.bg

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!