Качеството на пътя било по-добро, а времето – много по-кратко, казват специалисти
Строенето на пътища, особено на магистрали, е едно от най-трудните и трудоемките в света. А ако се съди по темповете на изграждането на българската автомагистрала “Хемус”, започнало през 1974 г. – понякога е мисия почти невъзможна.
В Китай обаче са хванали цаката как да строят бързо, качествено и ефективно. Там наскоро бяха завършени 158 км магистрален път с минимално човешко участие, свързано единствено с проследяването и контрола на операцията. Всичко останало е извършено от автоматизирани машини.
Отсечката е част от пътя, свързващ столицата Пекин с Макао. Проектът е продължение на автомагистралата Пекин-Хонконг, която е дълга близо 2300 км. Завършеният участък свързва столицата с Хъбей.
Според местни медии завършеният проект е бил публично представен на конференция за пътно строителство и инфраструктура. Събитието привлякло 700 участници, които са имали възможност да наблюдават отблизо новопостроения път и да станат свидетели на работата на автоматизираните машини от първа ръка.
Проектът се смята за особено забележителен, защото включва път с ширина малко под 20 м, построен с помощта на десет безпилотни машини. Тези превозни средства са проектирани да разпределят смес от уплътнени камъни и пясък. След това нанасят битумно свързващо вещество, за да оформят повърхността и да гарантират, че слоевете остават непокътнати.
По време на строителството асфалтовите машини са полагали настилката, докато автономни валяци са упражнявали необходимия натиск за изравняване на повърхността и постигане на желаната твърдост. Освен това
дронове са наблюдавали напредъка по маршрута
и са извършвали топографски оценки. Според GPC Systems, компания за разработка на софтуер, специализирана в тази област, използването на дронове гарантира спазването на очакваните параметри. Синхронизацията на машините пък е ставала с помощта на изкуствен интелект. В осъществяването на строежа са участвали няколко държавни компании.
Акцентът на проекта е била асфалтополагащата машина SAP200C-10 – революционна технология, постигната за първи път в света чрез полагане на асфалтов участък с ширина 19,25 метра с едно минаване. Тази възможност не само ускорява строителния процес, но също така намалява броя на фугите, подобрявайки гладкостта и структурната цялост на пътя. Този мащаб на настилката бележи значителен скок в традиционното асфалтово строителство, поставяйки нови стандарти за изграждане на пътища по целия свят. Шест от останалите автономни машини са били с тежина от 13 тона, а 3 – над 30 тона.
Безопасността е първостепенно съображение в строителството и този безпилотен проект значително е повишил изискванията за сигурност чрез сложни автоматизирани системи. Всяка част от автономното оборудване е била оборудвана с множество функции за безопасност, включително електронни огради, функции за аварийно спиране и системи за откриване на препятствия в реално време. Тези характеристики са позволили на машините да реагират динамично на потенциални опасности.
24 часа