Недобрата икономическа ситуация в Германия и девет други държави от Европейския съюз може да има отрицателни последици за целия блок, предупреди днес Европейската комисия, цитирана от ДПА.
Макроикономическите дисбаланси в тези страни предизвикват безпокойство и сега ще бъдат анализирани по-задълбочено, посочи ЕК в т.нар. Доклад за механизма за предупреждение, който е част от европейския семестър.
“ЕС е изправен пред сериозни структурни предизвикателства, които застрашават дългосрочния ни просперитет. Необходими са спешни действия”, заяви комисарят по въпросите на икономиката Валдис Домбровскис.
Целта на доклада е тези проблеми да бъдат открити и решени на ранен етап. Оценяваните показатели включват равнището на безработица, нивата на дълга, кредитните потоци и цените на имотите.
Макроикономически дисбаланси
Макроикономическите дисбаланси в една държава от ЕС – например висок дефицит по текущата сметка или балон на пазара на недвижими имоти – могат да имат странични ефекти върху други държави членки.
Според Комисията необичайно високата инфлация през последните години, включително повишените разходи за труд и цените на недвижимите имоти, е нанесла значителен удар.
Освен Германия, която отдавна се смята за двигател на европейската икономика, през 2025 г. ще бъдат анализирани по-подробно Кипър, Гърция, Италия, Унгария, Естония, Румъния, Словакия, Швеция и Нидерландия.