КЗП предупреди абонатите на “Йеттел”, че има риск операторът да прекъсне услугите, от “Виваком” пък сурвакат с по-скъп месечен абонамент

Комисията за защита на потребителите (КЗП) обяви, че ще отстоява в съда правата на клиентите на мобилния оператор “Yettel България”, чиито месечни абонаментни такси бяха увеличени с 2 лв. от 5 януари. За целта обаче те трябва да сезират комисията за нарушените им права, пише Сега.

Yettel обяви в началото на декември, че едностранно вдига цената по действащите договори, защото добавил повече минути, мегабайти и по-добра скорост. Който не е съгласен, може да се откаже от договора си до 4 януари, заяви телекомът, с което счита, че се е изяснил с клиентите си.

Според КЗП обаче телекомът нарушава Закона за защита на потребителите, като доставя непоискани услуги, за които иска допълнително заплащане.

“Месечната абонаментна такса включва определено потребление мобилни услуги. Предоставянето на допълнително потребление срещу увеличение на цената на месечната такса, когато не се извършва по заявка на потребителя, КЗП ще счита за нарушение на разпоредбата на чл.62 от ЗЗП”, посочи комисията.

Оттам изрично подчертаха, че съгласно чл.62 от ЗЗП потребителите не са длъжни да заплащат за услуги, които не са заявили.

“Ако потребителите  решат да се позоват на правото си да не заплащат увеличението на цената и операторът не склони да зачете това тяхно право,  КЗП ще го отстоява правото им по съдебен ред”, увериха от комисията. 

“Когато операторът не зачита потребителските права, няма друг вариант да бъде принуден да се съобразява с тях освен по съдебен ред. Т.е. важно е хората да са наясно, че КЗП ще предприеме мерки в тяхна защита, но крайният резултат от мерките ще зависи от окончателните решенията на компетентните съдилища”, се казва още в позиция на комисията.  Затова потребителите се призовават да сезират за нарушения на техните права по чл. 62 на ЗЗП, като за целта ще бъде необходимо да предоставят доказателствата, на които се основават претенциите им – в случая с Yettel това са копия от месечните им сметки преди и след увеличението на месечната им такса, както и копие от сключения с оператора договор.

От КЗП предупреждават още, че потребителите следва да са наясно, че съществува риск, докато траят съдебните производства, операторът да им прекъсне услугите или да пристъпи към прекратяване на договорите, което според КЗП  ще представлява нелоялна търговска практика.

Междувременно от “Виваком” уведомиха клиентите си за увеличение на абонамента на някои услуги.

Ето съобщението, което получиха клиентите днес:

Здравейте,  

Oт 08.02.2025 г. увеличаваме месечния абонамент на следните услуги: 

Мобилни услуги с месечен абонамент до 2.00 лв. включително – с 10% от стойността им 

Мобилни услуги с месечен абонамент до 5.00 лв. включително – с 0.50 лв. без ДДС 

Мобилни услуги с месечен абонамент над 5.01 лв. включително – с 2.00 лв. без ДДС  

Интернет услуги – с 2.00 лв. без ДДС  

Телевизионни услуги – с 1.00 лв. без ДДС 

Фиксирани гласови услуги – с 1.00 лв. без ДДС 

Имате възможност да прекратите договора, сключен за основните услуги, за които има приложени промени в месечните абонаменти, без допълнителни санкции до 07.02.2025г. включително. При закупено устройство дължите предоставените отстъпки за него. 

Ето и допълнението:

Увеличение на месечни абонаменти няма да бъде приложено за:

  • Социални абонаментни планове и планове за хора с увреждания за мобилни и фиксирани гласови услуги (Smart S+, Optima 250, Инвалиди 160, Инвалиди 300, Ограничен);
  • Предплатени мобилни услуги;
  • Фиксирани услуги по договори с придобитите от Vivаcom оператори – N3, Net1, Telnet, NetworX и Булсатком;
  • Сателитни ТВ услуги;
  • Всички текущи допълнителни пакети и услуги;
  • Лизинговите вноски на устройства на изплащане;
  • Услуги, предоставени по сключени договори за обществени поръчки;
  • Договори за нови услуги или преподписани услуги с нов срок на договор, подписани след 01 декември 2024 г. (включително), на който и да е план;

В периода до 7 февруари 2025 г. включително всички наши клиенти на услуги, чиито цени подлежат на изменение, имат право да прекратят договора си за тези използвани основни услуги, без това да носи допълнителни санкции за тях.

При прекратяване на договора се дължат предоставените отстъпки за закупено устройство в брой или на лизинг, в случай че има такова. За фиксирани услуги (интернет и ТВ услуги) всяко предоставено оборудване от страна на Vivacom подлежи на връщане в 30-дневен срок след прекратяването. В противен случай ще бъдат приложени неустойки за невърнато оборудване.

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!