Няма да приемем и признаем никакви споразумения за Украйна без участието на Украйна, отсече Зеленски

Украйна няма да участва в преговорите в Саудитска Арабия между САЩ и страната агресор Русия и няма да признае никакви споразумения за Украйна без участието на Украйна. Това заяви пред журналисти на 17 февруари президентът на Украйна Володимир Зеленски.

„Украйна счита, че всякакви преговори за Украйна без участието на Украйна са неефективни. И ние не можем да признаем никакви неща или никакви споразумения за нас без нас. И няма да признаем такива споразумения“, каза той.

Официалното посещение на президента на Украйна в Саудитска Арабия, което ще се състои в сряда, „няма нищо общо с нещата, които се случват в Саудитска Арабия на ниво представители на САЩ и Русия“, подчерта Зеленски.

Президентът също така заяви, че по време на посещението си ще повдигне въпроса за по-ниските цени на петрола, и смята, че президентът на САЩ Доналд Тръмп може да направи това. Според него, ако Тръмп си постави такава цел, той ще може да я постигне.

Зеленски също така съобщи на репортерите, че специалният пратеник на президента на САЩ за Украйна Кийт Келог трябва да пристигне в Украйна в четвъртък, 20 февруари, и да прекара в страната поне два дни.

„Искам да отида на фронта с него и мисля, че той няма да откаже“, каза президентът на Украйна.

Междувременно Ню Йорк таймс публикува прогноза за съдържанието на потенциален мирен договор между Украйна и Русия.

“Украйна настоява, че не признава никакви промени в границите си. От своя страна Русия претендира не само за около 20% от територията на Украйна, които контролира, но и за други украински територии в четири региона, които не контролира изцяло. Възможен компромис би могъл да бъде замразяване на конфликта, при което Русия запазва контрола над завзетите територии, но прекратява по-нататъшните военни действия, а Украйна и Западът не признават официално анексирането”, пише изданието.

В споразумението може да се предвиди, че териториалните спорове ще бъдат решени по мирен път в някакъв момент в бъдещето – например след 10 или 15 години.

“Украйна смята членството в НАТО за ключово за своята сигурност, докато Русия вижда в него заплаха. Администрацията на Тръмп вече даде ясно да се разбере, че очаква Русия да постигне своето по този въпрос. Запазването на отворен път за членството на Украйна в ЕС може да бъде представено като компромис”, съобщава Ню Йорк таймс.

Проблемен въпрос е разполагането на мироопазващи сили между двете страни. Без членство в НАТО президентът Зеленски предложи разполагането на 200 000 чуждестранни военнослужещи в Украйна, които да налагат евентуално прекратяване на огъня. Анализаторите обаче смятат, че Западът няма да може да предостави толкова големи сили. Като компромисен вариант може да бъде одобрено разполагането на малки международни сили от 7500 души, които да бъдат окомплектовани от държави, приемливи както за Русия, така и за Украйна, да поддържат мира на фронтовата линия.

“Путин твърди, че войната му не е само за Украйна, но и за необходимостта от промяна на архитектурата на сигурността в Европа. Русия може да постави искания, които надхвърлят украинския въпрос, включително прекратяване на разширяването на НАТО на изток и изтегляне на войските от някои части на Европа. Американските съюзници вероятно ще застъпват позицията, че подобно оттегляне на НАТО ще увеличи риска от руско нахлуване в страни като Полша”, пише изданието.

Може би това е и обяснението за изненадващата новина, че специалният пратеник на САЩ за Украйна Кийт Келог заминава за Варшава. Това е “трета порция” преговори извън тези в Риад и Париж, където се събират водещи евролидери и където България не е поканена.

Оф нюз