Всички, които оставят бойлера включен през нощта, трябва да знаят това

Бойлерът е незаменим уред за много домакинства – той може да осигури необходимата топла вода в точното време. Но той е и един от елекроуредите у дома, които имат най-висок разход на електроенергия. Много домакини имат навика да изключват бойлера вечер. Струва ли си това да се прави и наистина ли ще доведе до по-ниски сметки за ток, предаде Пловдив 24

Заслужава ли си изключването на бойлера вечер?

Много домакинства търсят начини да намалят потреблението на електроенергия, за да спестят пари. Някои хора се замислят дали да изключат бойлера вечерта, защото той консумира доста електроенергия. Струва си да направите това само ако имате по-стар модел, който няма съответен бутон за включване/изключване.

Но има важни съображения относно това дали да изключите бойлера или не. Едно от основните е, че той да се изключва само ако се използва, както и при липса на централно водоснабдяване.

Известно е, че съвременните бойлери имат добра топлоизолация, а експлоатицията и функцията им е достатъчно оптимизирана. Изключването вечер на бойлер, който се използва ежедневно, няма да доведе до спестявания, а напротив, до значително по-висок разход на енергия. В случая уредът ше изразходи повече ток за подгряване на водата, отколкото за поддържане на зададеното ниво на температура.

Следователно въпросът дали да изключите бойлера през нощта няма практическа основа и няма да осигури никакви спестявания. Всичко, което в крайна сметка получавате, е загуба на време и удобство, както и по-висок разход на електроенергия за подгряване на водата.

Как да изберем най-подходящия бойлер

Трябва ли да изключите бойлера, ако няма вода – важно е да знаете

При използването на бойлер трябва да се отбележи още един важен момент. Ако водата, която се събира в бойлера, е източена и дълго време той остава “сух“ ( това се случва при прекъсване на централното водоподаване, авария или рядко изполване на бойлера), тогава уредът трябва да се изключи . Ако това не бъде направено, има голяма вероятност нагревателният елемент да се повреди. Резултатът е скъп ремонт.