Силен вторичен трус е регистриран след мощното земетресение от 7,7 по Скалата на Рихтер, с епицентър в близост до втория по големина град на Мианмар – Мандалай.
Според сеизмологичните данни силата му е била 6,4 по Рихтер. Впоследствие са регистрирани още две вторични земетресения от по 4,6.
Медиите в Източна Азия съобщават за множество разрушения. Видео в мрежите показва как се срутва университетът в Мандалай, а основната му сграда е изцяло приравнена със земята.
Според последните официални данни жертвите от големия трус в Мианмар са най-малко 23, над 150 души са ранени, някои от които в критично състояние, а поне 17 се водят в неизвестност, предимно в отдалечени селски райони, където достъпът е затруднен.
Най-силно пострадали са щатите Мандалей, Шан и Сагаинг, където земетресението е причинило срутване на над 320 сгради, включително болници, училища и жилищни блокове. Хиляди хора са принудени да напуснат домовете си, а повредени пътища и мостове допълнително затрудняват спасителните операции.
Правителството на Мианмар обяви извънредно положение в засегнатите региони и призова за международна помощ. Местни и чуждестранни спасителни екипи вече са мобилизирани, над 5 000 души са настанени във временни лагери.
„Трусът беше толкова силен, че прозорците се счупиха, а стените започнаха да се люлеят. Никога не сме преживявали нещо подобно“, разказва очевидец от Мандалей пред местната телевизия MRTV.
Няма опасност от цунами
Въпреки силата на земетресението, няма издадено предупреждение за цунами, тъй като трусът е бил във вътрешността на страната. Властите обаче предупреждават за възможни вторични трусове в следващите часове и дни.
ООН и няколко съседни държави, включително Китай, Тайланд и Индия, вече предложиха логистична и медицинска подкрепа. Европейският съюз също изрази готовност да изпрати хуманитарна помощ.
По данни на медии в Мианмар много от засегнатите сгради в районите около Мандалей и Сагаинг са стари, построени без устойчивост към земетресения, а селските постройки често са от кирпич и дърво. Според инженери, над 60% от къщите в епицентралната зона не отговарят на съвременните строителни стандарти.
Според сеизмолози, в следващите 48 до 72 часа е възможна серия от вторични трусове, някои от които може да достигнат до 5.0 по Рихтер. Жителите са посъветвани да избягват високи сгради и да бъдат подготвени с аварийни комплекти.
виж видео тук:
Според Европейско-средиземноморския сеизмологичен център трусът е бил с магнитуд 7,3, а епицентърът е бил на 33 километра югозападно от град Мандалай в Мианмар, в който живеят около 1,2 милиона души.
Видеа в социалните мрежи показват момента, в който строящ се небостъргач в Банкок се срутва в резултат на земетресението.
В категории: Животът
Актрисата Милица Гладнишка, която връчи приза за женски глас в дублажа, изби рибата на тазгодишната…
Този сезон на „Ергенът“ определено е много по-различен от предишните три и то с няколко…
Периодът на силни магнитни бури не стихва. През последната седмица всеки ден има, а интензитетът…
Вместо да е в Коалицията на Тръмп, настояващ за незабавен мир в Украйна, за прекратяване…
Учителка наказа дете в детска градина в Пловдив, карайки го да бърка в тоалетната чиния.…
Седем нови случая регистрирани у нас само за последната седмица Инвазивната менингококова болест се завръща с типичната…