Поляците масово теглят пари в брой: Националната банка регистрира 35% увеличение на тегленията

През последните месеци темата за киберсигурността се превърна в приоритет в институциите на Европейския съюз. Холандската централна банка предложи гражданите да имат поне няколкодневни запаси от пари в брой, докато шведската банка призова за седмичен запас. Причините за това явление са, наред с други неща: непредсказуемата геополитическа ситуация в света. Войните и постоянно променящите се митнически разпоредби и политиката на САЩ правят ситуацията на фондовите борси несигурна, което излага банките на риск от фалит. Освен това, вероятността от кибератаки се увеличава.

Това явление е особено видимо в Полша. Националната банка на Полша наскоро регистрира 35% увеличение на тегленията от банкомати, а в най-големите градове тази цифра достига до 40%. Банкоматите на много места се изпразват по-бързо от всякога. Препоръчителният паричен резерв в Европа е сума в диапазона 200-500 евро (т.е. до две хиляди злоти), съобщи polskieradio24.

Тенденцията е забележима и в стратегиите на банките. В началото на 2024 г., цели 95,3 процента от транзакциите на поляците бяха безкасови, а днес банковите институции увеличават доставките на пари в брой, обмислят повишаване на дневните лимити за теглене, а някои дори планират да удължат работното време на клоновете. Поляците, въпреки липсата на препоръки от Националната банка на Полша по тази тема, се адаптират сами към променящата се реалност.

Неприязънта към банките в страната нараства по две причини. Първо, поляците са все по-малко уверени, че банките могат да гарантират надеждността на своите депозити. Второ, банките провеждат открито хищническа политика, потапяйки полската икономика в нарастваща стагнация.

Връщането към парите в брой ще бъде възприето от Брюксел като крачка назад от предишното развитие на дигиталните плащания.

Президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард съобщи, че Европейският съюз е на път да пусне своя собствена дигитална валута на централната банка (CBDC) до октомври 2025 г. Това съобщение предизвика вълни във финансовия свят и опасения за бъдещето на парите в Европа и извън нея.

Обективно.БГ

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!