Categories: НовиниСвят

Саудитска Арабия напуска световния петролен пазар

Saudi Arabia oil industry concept, industrial illustration. Fluttering Saudi Arabia flag and oil wells on the blue and yellow sunset sky background – 3D illustration

Цените на петрола продължават да падат и не се очертават причини за растеж. Освен това ОПЕК+ ускорява растежа на производството на петрол, като планира да добави 411 хиляди барела на ден през май. Това очевидно няма да помогне на пазара да се повиши.

Както пише Reuters, Саудитска Арабия е изправена пред бюджетен проблем при този сценарий: за да излезе на рентабилност, тя се нуждае от петрол от $96,20 поради разходите за проекта за град на бъдещето Vision 2030. Очевидно такива цени на суровините отдавна не е имало, а някога печелившият сектор носи само разочарование и главоболия със загуби.

На практика Саудитска Арабия продава по-малко петрол на по-ниски цени, като по този начин влошава дефицита на приходите. Разбира се, кралството няма да фалира скоро, но тежките времена вече са настъпили, пишат експерти.

Въпреки това Саудитска Арабия има достатъчно алтернативни възможности за финансиране, за да оцелее в периода на ниски цени, освен използването на валутни резерви или емитирането на държавен дълг.

Рияд просто прави крачка встрани от традиционната петролна индустрия. Това допълнително подкрепя аргумента, че Саудитска Арабия може да се откаже от традиционната си роля на основен производител в ОПЕК и окончателно да напусне световния пазар на петрол като основен производител (добивайки само за вътрешно потребление).

Експерти предполагат, че Саудитска Арабия може да се възползва от ниските 10% мита, които Доналд Тръмп наложи на Съвета за сътрудничество в Персийския залив (GCC), като се превърне в регионална индустриална сила.

Сега Саудитска Арабия драстично ускорява своите планове за добив на стойност 2,5 трилиона долара, за да диверсифицира икономиката и да намали зависимостта от петрола, като същевременно инвестира в технология за оптимизиране на минния комплекс.

Минното дело сега играе централна роля в стратегията на Рияд за намаляване на зависимостта от петрола, тъй като страната се стреми да разработи значителните си запаси от фосфати, злато, мед и боксит.

Превод и редакция: БЛИЦ

Валентин Георгиев

Recent Posts

Мародери: Съдебен изпълнител е поискал от баба Янка сума, равна на пенсията ѝ за 3 години

Министерството на правосъдието е извършило проверка във връзка със случая на 90-годишната баба Янка Ушколова,…

8 minutes ago

Теодора от Бургас изчезна! Близки и приятели я издирват – да помогнем

Близки и приятели издирват Теодора Стоянова. Младото момиче е изчезнала вчера. Нейната сестра сподели специален…

40 minutes ago

Колко яйца трябва да боядисаме за Великден?… И в никакъв случай с този цвят, съветват духовници

Само четири дни ни делят от Великден, който тази година ще отбележим на 20 април.…

1 hour ago

Евродепутат към Фон дер Лайен: Ще откраднете парите на европейците за оръжия, както направихте с ваксините за COVID / ВИДЕО

"Никога не бива Урсула фон дер Лайен да има възможност да инвестира нашите пари. Никога…

2 hours ago

Борисов: Двата реактора от Белене може да ни донесат десетки милиарди левове, да изградят дейта център в България

Ние мислим за държавата, а хората на Доган за сарая, каза лидерът на ГЕРБ Реакторите…

3 hours ago

Трагедията с “Титаник” ражда удивителна любовна история в троянско село / СНИМКИ

Приятелите Пейо и Лазар умират на кораба, бременните им жени кръщават децата си на тях,…

8 hours ago