Ванга ми заръча “ке пишеш книга!”, време е да разкажа живота си
КОЯ Е ТЯ
Нешка Робева е родена на 26 май 1946 година в Русе. Състезава се в националния отбор по художествена гимнастика, участва в 4 световни първенства. Вицесветовна шампионка и сребърна медалистка е в многобоя на първенството във Варна, носителка на още 8 медала от световните първенства, заслужил майстор на спорта. Като треньор създава “златните момичета” на България. За четвърт век нейните възпитанички печелят 294 медала от големи първенства, 7 абсолютни световни титли, 10 европейски и две сребърни отличия от олимпийски игри. От 2000 година печели сърцата на българите и с творчеството на нейната трупа “Нешънъл арт”.
– Г-жо Робева, в края на миналата година за пореден път вдъхновихте публиката със спектакъла “Шампионите”. Какво означава шампион за вас и кои са те всъщност?
– Бях обещала, че ще направя още един спектакъл, и то през 2023 г. Отложих го – просто не намерих сили. През 2024 г. вече нямаше място за отлагане. Пътувайки с колата, чух по радиото, че България има златен медал в мажоретния спорт. Не бих обърнала внимание, ако преди няколко години, правейки спектакъл в Шумен, не ми бяха показали композиция, завоювала златен медал точно в този спорт. Когато чух, че отборът на Пазарджик е световен шампион, си казах – да, ще ги включа в моя спектакъл. Тогава си зададох въпроса – какво е това шампион? Този, който има “златен” медал, или всеки, който тръгва да търси и преодолява върхове, без значение в коя област? Този, който не се спира, нито се страхува от трудностите, който е в състояние дори да преживее провал, но да се изправи, и дори без още да е поел въздух, да продължи! Това е шампионът.
– Представлението беше обявено и като последното ви шоу. Наистина ли е така и върху какво сте насочили силите си в момента?
– Това беше последният спектакъл. Силите ме напускат, все пак гоня 80 г. Трябва да призная, че най-много ми тежи това “трябва!” Започвам да бягам от всяко нещо, което съдържа “трябва”.
– Знам, че в момента пишете книга, докъде сте стигнали и какво е основното послание в нея?
– Е да, вярно е. И това трябва да направя, но тук отговарям само пред себе си и пред леля Ванга, която я заръча.
– Разкажете малко повече за тази заръка.
– Заръча да събирам интервютата си, “оти ке пишеш книга!” Една приятелка се шегува, че Ванга е казала, че ще пиша, което е различно от “ще напишеш!”. Каза го преди много години, но аз все не можех да реша, какво точно трябва да пиша. Защото да пиша колко медала и ордена сме взели, колко “ах” и “ох” съм чула, ми звучи нелепо. Наслушах се на самохвалства, начетох се на “обновени” автобиографии, а за спортните резултати си има статистика. Трябваше да мине време, да си отидат доста хора и да стана свидетел на пропаганда, за да реша, че е крайно време да се опитам да разкажа живота си.
– Има ли пророчества на баба Ванга, които ви е споделила за бъдещето и все още не са се случили?
– За моето бъдеще? Да, имаше едно твърде сериозно, което няма да се случи и знам защо. Пророчества има, но има и свободна воля. Избрах да не се случи.
– В момента живеете в софийското село Трудовец, какво най-много ви харесва там?
– Всичко ми харесва! Особено сега, когато само за една нощ дърветата разцъфват. Пълно е със зюмбюли. Лалетата тръгват. Всичко е нацъфтяло, тревата никне с минути, а земята сменя кафявото покривало със сочно зелено. Ако ме оставите, мога да разказвам с дни и нощи за красотата, с която съм заобиколена. И за животинките, и за песента на птиците, които буквално са полудели!
– Поддържате и градина, какво си отглеждате и какво ви дава работата със земята?
– Неудобно е да си приписвам това, което не умея и не успявам да свърша – помагат ми. Тази зима не съм купувала лук, нито подправки. Страшно се гордея – консервирах и чушки, и домати, и въпреки че развалих много неща, успях да направя и туршия. Вярно е, че някои станаха в течно състояние, но не губя надежда – все някога ще се науча. Лападът, киселецът, копривата вече са готови. Посадих балучки, спанак, магданоз, салатки – всичко върви. Всяко изникнало стръкче ме радва и създава такива емоции, че започвам да се присмивам сама на себе си.
– Как ви приемат съседите?
– Имам добри съседи. И от пришълците като мен, и от кореняците. Съветвам се с тях. Учат ме и са готови да помогнат.
– Гледате ли животни?
– Е, да! Ако бях по-млада, щях да искам да имам и козичка, и агнета, и кокошки, патета. Сега се задоволявам с кучетата и котките, които са част от семейството ми. Забавляват ме, пазят ме и живеят в невероятен сговор. Интересни са и са изключителни пазачи наистина. Не допускат никой – нито хора, нито животни да минат, дори по улицата, без да съобщят. Безкрайно любвеобилни са. Дори на съседа алабайката Дуда лети от баира, за да ми се обясни в любов, а аз, щом я видя – търся къде да се подпра, защото иначе – по гръб.
– Обичате ли да се връщате към миналото и носи ли ви носталгия то?
– Обикновено не, освен когато чуя плямпалата по телевизията да ми обясняват какво е било тогава, когато аз съм живяла, а те не са били дори в мечтите на родителите си. Сега, когато пиша, всекидневно се връщам в миналото. Интересно ми е, започвам с нещо незначително и потъвам в спомените. Понякога ме водят. Често ме тревожат – трябва или не трябва да им давам живот. Ако се облегна на тях, ако ги запечатам, какъв ще бъде смисълът и изобщо ще има ли смисъл? Мисля, че да.
– Художествената гимнастика се свързва с много лишения. В книгата за вас журналистът Маргарита Рангелова описва всекидневието ви като изключително забързано и без много време за сън. Към днешна дата успявате ли да наваксате с това безсъние?
– По принцип не съм човек, който обича да спи, и никога не съм спала много. Сега, когато не съм обвързана с графици и задължения под часовник, лягам, когато ударя чело в компютъра, отпускам се за няколко минути и пак ставам. Винаги се будя към три през нощта. Леля Ванга беше казала, че това е най-доброто време за писане. Откакто започнах редовно писане, ставам към три, пиша или чета, по-късно прилягам и така ще бъде до лятото, когато правя кафе за мен и съседа, който идва да ми помага, сядаме под ореха и “бистрим” политиката, докато изпием кафето. Прибирам се след един и почивам докъм пет, след това пак в градината, докато се стъмни.
– А имате ли все още някакъв хранителен режим?
– Хранителния режим вече го налага възрастта. Тялото подсказва какво и как може да приеме. По принцип сутрин започвам с чаша гореща вода, след нея силно дълго кафе. Обикновено до обяд не ям. Въздържам се от сладко, защото захарта е леко повишена. Пия вода. По принцип не съм от месоядните. Купувам мляко от селото, научих се да го подквасвам в печката и си го правя сама. Купувам си и домашни яйца. Изобщо, ако Жако (б.а. – приятелка от Франция) не е при мен или не трябва да сготвя за някого, си правя циганска баница.
– Кое изгради този ваш твърд характер, с който печелите прозвището Желязната лейди?
– Не зная защо хората са останали с такова впечатление. Не мисля, че съм желязна, особено с остаряването.
– Какъв човек сте всъщност и за какво мечтаете?
– Какъв човек съм, е въпрос с повишена трудност. Най-кратката характеристика, която мога да направя за себе си, е – трудно познаваем и още по-трудно обясним.
– Безспорно най-златното момиче в живота ви е дъщеря ви – Аглика Липчева. По какво си приличате?
– По работохолизма, определено. Аглика е по-добра и всеотдайна майка от мен. А може би и малко повече вторачена в дъщеря си, особено след смъртта на съпруга й. Вече седем години е като орлица над детето.
– Дарила ви е с прекрасна внучка – Рада. Каква е Нешка Робева в тази роля?
– Фактът, че внучката предпочита да пътува до Хасково при другата баба вместо до Трудовец при мен много, ясно говори, каква баба съм.
– Дъщеря ви не тръгва по вашите стъпки, а внучка ви има ли такива желания? Занимава ли се с някакъв спорт?
– Занимаваше се с катерене, стрелба, сега с кик-бокс. Стигне ли обаче до състезание – отказва се.
– Вие сте изключително ерудиран човек, който не се притеснява да изразява мнението си. Какво ви възмущава и впечатлява последно време?
– Мисля, че това е въпрос за ново интервю. Знаете ли, аз и моето поколение вече си отиваме. Мисля, че ние имахме най-големия късмет – да живеем във времена след една тежка, кръвопролитна и унищожителна война. Във времена на вдъхновение и съзиждане, във времена на мечти и непоколебима надежда за бъдещето. Вярвахме, че човечеството е научило и ще запомни уроците и никога повече няма да повтори безумието, наречено война. Оглупяването на народите е нещото, което ме смазва. И най-много ме смазва съзнанието, че сме управлявани от глупаци, които на всичкото отгоре са корумпирани до мозъка на костите си и още по-страшно, че те самите са марионетки. Впрочем – все едно. Това е тема за дълъг разговор.
bgdnes.bg
Писателката се опасява, че християнската вяра се използва като "идеологическа обвивка" на проруски послания Известната…
Разходите през ваучери за храна на стойност до 200 лева на месец са освободени от…
Една от кабините на кабинковия лифт Monte Faito се е преобърнала, вероятно в резултат на…
Българските граждани могат да започнат да обменят парите си в евро още отсега. Това заяви…
Дъщерята на актрисата Искра Радева се обезобрази с корекции. От някога красивата Елена Станулова не…
Актьорът Александър Сано потъна в скръб. Той публикува снимка в социалните си мрежи, на която…