Малцина знаят какво означава зеленият знак за ограничение на скоростта

Скоростни ограничения със зелен контур – необичайните знаци от Острова

В социалните мрежи все по-често се споделят снимки на необичайни пътни знаци, които наподобяват стандартните ограничения на скоростта, но с една съществена разлика – контурът им е зелен вместо червен. Тези знаци предизвикват объркване сред шофьорите, тъй като много от тях ги възприемат като задължителни ограничения, предаде Инвестор.бг

“Зелените знаци за ограничение на скоростта се използват изключително в Обединеното кралство и имат информационна, а не задължителна функция,” обясняват експерти от британския транспортен сектор. Те всъщност посочват препоръчителната безопасна скорост на шофиране за определен участък от пътя, но не налагат законови ограничения – превишаването им не води до глоби или наказателни точки.

Най-често тези знаци се поставят в близост до училища, жилищни райони и на места с повишен риск от пътни инциденти. Идеята зад тях е да се създаде психологическо въздействие върху шофьорите, което да ги насърчи да намалят скоростта в чувствителни зони без използване на принуда.

Подобни концепции съществуват и в други европейски държави, макар и с различен дизайн. В Испания например препоръчителните скорости се обозначават със сини квадратни знаци с бели цифри, в Германия съществува препоръчителна скорост от 130 км/ч на магистралите (Richtgeschwindigkeit), а в Норвегия се използват бели квадратчета с черни цифри.

В България също имаме подобен пътен знак с препоръчителна скорост – Ж19, който се използва при потенциално опасни участъци или по маршрути с координирано управление на светофарните уредби по принципа “зелена вълна”.

Психологически ефект вместо наказания

Тази иновативна концепция за пътните знаци се фокусира върху информиране и насърчаване на отговорно поведение на пътя, вместо на строги наказания. Изследванията показват, че много шофьори са склонни да се съобразяват с такива знаци дори когато не са задължени по закон – особено когато разбират причината за препоръката.

Според специалисти по пътна безопасност, използването на различни цветове в пътната сигнализация помага на шофьорите да правят по-бързи и точни преценки за необходимите действия, което е особено важно при потенциално опасни участъци.

Валентин Георгиев

Recent Posts

„Пфайзергейт“ или падeнието на Урсула фон дер Лайeн, западните медии я разкостиха

За медиите в Западна Европа решението на Европейския съд е „жесток удар срещу ЕК“ Германски…

3 minutes ago

YouTube изтри канала на Явор Дачков “по донос от “доброжелатели”

Журналистът Явор Дачков съобщи, че каналът му в платформата YouTube e бил изтрит. Според него…

9 minutes ago

Жесток скандал между Даниела и Елвиса в “Ергенът”

Даниела успя да вбеси Елвиса, по време на разговора за годежния пръстен. След като стана…

2 hours ago

Провал на преговорите между стачкуващите и Терзиев: София отново под транспортна блокада в петък, метрото обаче ще работи

Резултатът от срещата е следният - не постигнахме никаква договореност. Това каза председателят на Федерацията…

2 hours ago

“Без пари няма новини”: Минимум 15% увеличение на заплатите искат протестиращите в БНТ, БНР и БТА

Днес работещите в трите обществени медии излязоха на протест с искания за достойно възнаграждение. Минимум…

3 hours ago