Ще познаят ли метеоролозите
Горещите лета в Европа могат да бъдат по-добре предвидени, ако аномалиите в преноса на топлина в Северния Атлантик се вземат правилно предвид, според проучване на изследователи от Института по метеорология Макс Планк (Max Planck Institute for Meteorology – MPI-M). Новият метод може потенциално да се приложи към десетилетни климатични прогнози, за да предостави ценна информация за конкретни групи потребители в бъдеще, предаде Днес.бг.
В Европа хората са все по-често изложени на екстремни горещини – със сериозни последици за човешкото здраве, екосистемите и селското стопанство. Изследователи от Института по метеорология Макс Планк (MPI-M) разработиха и тестваха метод, който може да се използва за подобряване на прогнозата за горещите лета в Европа до няколко години предварително.
Решаваща улика за предстоящи горещи вълни може да бъде открита в океана: В по-ранно проучване изследователят на MPI-M Лара Уолбърг и колегите показаха, че аномално топлите европейски лета често са предшествани от натрупване на топлина в Северния Атлантик. Това натрупване на топлина се случва до три години преди изключително топло лято.
Изследователи от Университета в Хамбург са използвали климатичен модел, разработен в MPI-M, за да изчислят различни симулации на европейския климат в периода от 1962 до 2022 г., включително такива, които отразяват връзката между затоплянето на Северния Атлантик и екстремните горещини.
В края на симулирания период оценката, представена в списанието Geophysical Research Letters, показва, че натрупването на топлина отново е във възход. Това подсказва, че Европа ще преживее изключително горещо лято през 2025 г.
Изследователите от MPI-M подчертават, че прогнозирането на подобни крайности е от съществено значение за човешкото здраве и за ограничаване на щетите.
Честотата на горещите вълни в Европа се е удвоила от прединдустриалните времена насам, а изключително горещи лета, които в момента се случват веднъж на 10 години, може до края на века да започнат да се случват почти всяка година.
Проучването припомня, че Европа преживя едно от най-екстремните си лета през 2003 г. Смъртността на континента се повиши, а много европейски страни изпитаха недостиг на вода и понесоха големи загуби заради слабата реколта.
Температурата на световния океан, и по-специално на Северния Атлантик, се покачва през последните години. Климатолозите подчертават, че това затопляне далеч надвишава естествените колебания и че основната причина за него е човешката дейност.
Първи резултати от екзитпол в Румъния: независимият кандидат и настоящ кмет на Букурещ Никушор Дан…
Председателят на Европейския парламент Роберта Мецола се обърна към българите с послание, че приемането на…
Протестиращи в подкрепа на българския лев се събраха на Орлов мост и блокираха за повече…
Режисьорът Олег Ковачев разказа във Фейсбук свое преживяване, свързано с блокадата на градския транспорт в…
„Ретро линия Искър" ще вози жителите на столичния квартал по време на транспортната блокада на…
Заради създалата се ситуация зрелостниците ще бъдат допускани на матурите при закъснения от 5-10 минути…