
Франция лобира съюзниците си от ЕС да приемат допълнителни мерки, насочени към повишаване на профила на еврото като глобална резервна валута, като част от дългогодишната кампания на Париж за повече общи заеми.
Досега Европейският съюз има само една емисия на общ дълг по така наречения „инструмент за възстановяване“ – 800 млрд. евро общ дълг, който емитира по време на пандемията от Ковид-19, за да финансира икономически стимули. Вторият инструмент ще бъде свързан с разходите за отбрана, а третият е този, за който настоява сега Франция, който на практика е за спасяване на „потъналите“ в дългове държави.
Проект на изявление на ЕС преди срещата на върха на европейските лидери този месец, цитиран от „Файненшъл таймс“, изисква от институциите на блока, включително Европейската централна банка (ЕЦБ), „да проучат действия за засилване на международната роля на еврото“.
Натискът бе предизвикан от непостоянната търговска и икономическа политика на американския президент Доналд Тръмп, която отслаби доминиращата роля на долара, отваряйки пространство за 25-годишната валута на еврозоната, за да стане по-привлекателна за международните сделки.
Париж твърди, че инвеститорите търсят сигурно убежище от дълга на САЩ, така че ЕС трябва да емитира повече съвместен дълг, за да обслужва пазара.
Франция и други силно задлъжнели страни, включително Италия и Испания, отдавна настояват за повече общи заеми, за да могат да харчат повече за приоритети като отбраната, без да добавят още тежест към националните си задължения, коментира „Файненшъл Таймс“.
„Има чудесна възможност еврото да играе по-голяма роля в световен мащаб“, заяви управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева на среща на финансовите министри на ЕС в Люксембург на 26 юни.
„Когато погледна търсенето на качествени сигурни активи, в този момент то е изправено пред ограничение за предлагането на тези активи. Не случайно толкова много сега се инвестира в злато“, добави Георгиева във връзка с данните на ЕЦБ, показващи, че златото е изпреварило еврото като резервен актив за централните банки.
Президентът на ЕЦБ Кристин Лагард написа във „Файненшъл Таймс“ тази седмица, че това е „момент на „глобалното евро“, въпреки че блокът ще трябва да се реформира, включително чрез създаване на „достатъчно предлагане на сигурни активи“.
„Въпреки силната фискална позиция, със съотношение на дълга към брутен вътрешен продукт (БВП) от 89% в сравнение със 124% в САЩ – предлагането на висококачествени сигурни активи изостава“, пише Лагард. – „Последните оценки показват, че неизплатените държавни облигации с най-малък рейтинг АА възлизат на малко под 50% от БВП в ЕС, в сравнение с над 100% в САЩ.“
Представител на ЕС заяви, че това е „класически ход на Лагард, хвърляйки френски идеи“ като съвместно вземане на заеми.
Филип Лейн, главният икономист на ЕЦБ, заяви по-рано този месец, че един от начините за отговор ще бъде чрез издаване на свежи общи облигации за финансиране на проекти в цяла Европа.
Решението за емитиране на общ дълг на ЕС може да се вземе само единодушно. Германия и Холандия, които ще трябва да върнат по-голям дял от дълга, твърдо се противопоставят на общото кредитиране.
Високопоставен дипломат от ЕС заяви, че Еврокомисията ще вземе предвид опозицията в Берлин. Но ако ситуацията се влоши, „натиска ще нарасне, особено след като икономиката на някои страни-членки е в не толкова добро състояние“.
ЕС вече се бори да изплати 800 млрд. евро общ дълг, който емитира по време на пандемията. Европейската комисия изчислява, че 30 млрд. евро годишно, или една пета от бюджета от 2028 г., ще бъдат изразходвани за погасяване, освен ако не се рефинансира дългът. Франция казва, че емитирането на повече дълг отгоре би създало достатъчно ликвидност, за да изкуши инвеститорите.
„Ако повече страни-членки вдигнат кредитния си рейтинг, нямаше да има недостиг на сигурни активи, деноминирани в евро“, каза дипломат от ЕС.
Говорител на френското постоянно представителство в Брюксел отказа коментар.
Председателят на Европейския съвет Антонио Коста, който председателства срещата на върха на 26-27 юни, постави ролята на еврото в дневния ред като част от по-широка дискусия за задълбочаване на все още фрагментирания единен пазар на блока на фона на настоящите геополитически сътресения.
Коста заяви пред „Файненшъл таймс“, че по-добрата интеграция на единния пазар и междуевропейските правила за спестяванията и инвестициите ще „възстанови глобалната позиция на еврото, надграждайки позицията на ЕС като отворен, стабилен и надежден партньор“.
Ролята на долара вече намаляваше, преди Тръмп да встъпи в длъжност. В края на 2024 г. доларът представлява 58% от световните валутни резерви, което е спад от 65 на сто 10 години преди това, според мозъчния тръст Chatham House.
Еврото в момента представлява около 19% от валутните резерви, според МВФ, подобно на 2000 г., когато беше създадено.
Obektivno