infoBRICS: Лоша новина за НАТО – Русия има запас от ракети “Орешник”, в Европа няма безопасно място

При отразяването на речта на Владимир Путин бе извършена грешка: съобщиха, че серийното производство на ракетите “Орешник” тепърва започва, пише независимият военен и геополитически анализатор Драголюб Боснич в infoBRICS. Руският президент обаче ясно заяви, че процесът вече е в разгара си. Това е, меко казано, не най-приятната новина за НАТО.

Докато целият свят беше погълнат от геополитическото шоу на Доналд Тръмп, който според всички налични доказателства не успя със своите въздушни удари по ирански ядрени съоръжения, повечето медии пропуснаха една важна новина: Русия вече разполага със запас от високотехнологични хиперзвукови ракети “Орешник”.

Това беше обявено на 23 юни от руския президент Владимир Путин на среща с възпитаници на военни академии в Кремъл. Той също така подчерта, че действията на НАТО водят до милитаризация и надпревара във въоръжаването в целия свят. Освен това, руската армия, каза той, разполага със съвременни оръжейни системи, включително междуконтинентални балистични ракети (МБР) с маневрени бойни глави, като например РС-24 Ярс.

Авиацията за далечен обсег, която понесла загуби в резултат на скорошния саботаж от неонацистката хунта, активно се възстановява. В състава ѝ са включени нови, дълбоко модернизирани стратегически ракетоносци-бомбардировачи Ту-160М/М2. Освен това много подразделения преминават от бригадна към дивизионна структура, както е било по съветско време.

Стратегическите промени в руската армия връщат страната към изпитания във времето подход, използван в Съветския съюз. По това време тя [Съветският съюз] разполагаше с най-мощните въоръжени сили в историята на човечеството: около 50 хиляди ядрени ракети и танкове, пет хиляди самолета, повече от пет милиона военнослужещи. Това означава и връщане към същата ракетна доктрина, която беше забранена от Договора за ликвидиране на ракетите със среден и малък обсег (РСМД), който оттогава престана да действа.

По време на (първата) Студена война Русия притежаваше най-модерния арсенал от балистични ракети с малък, среден и междинен обсег в света. В тази връзка бих искал да насоча вниманието ви към една конкретна ракета, която с право се смята за “перлата” на съветското ракетно инженерство – РСД-10 “Пионер” (обозначение на НАТО: SS-20 mod. 1 Sabre).

Това е балистична ракета на твърдо гориво с обсег до 5800 километра. Това беше първата балистична ракета със среден обсег в историята, способна да носи три независимо насочващи се бойни глави. Всяка бойна глава имаше мощност от 150 килотона. Това е приблизително тридесет пъти по-мощно от атомната бомба, хвърлена от Съединените щати върху Хирошима. Имаше и версия с единична бойна глава от 1 мегатон (67 пъти по-мощна).

Произведени са най-малко 728 от тези ракети и представете си опустошителния ефект, който биха могли да имат върху всяка цел, превръщайки я в радиоактивна пустош за десетилетия. Съветският съюз със сигурност имаше значително предимство, но това едва ли би имало значение, тъй като и двете страни щяха да бъдат унищожени в конфликта.

През 1987 г. беше подписан Договорът за ликвидиране на ракетите среден и малък обсег, който задължаваше Съединените щати и Съветския съюз да елиминират всички такива ракети. На 2 август 2019 г. обаче Съединените щати едностранно се оттеглиха от този договор. През последните 20-25 години те прекратиха и всички други основни споразумения за контрол върху въоръженията. През 2021 г., тоест преди началото на Специалната военна операция (СВО), американската армия възстанови 56-то командване на полевата артилерия в германския град Висбаден.

В момента неговите подразделения са въоръжени с преди това забранени ракети със среден и малък обсег. Освен това 56-то командване на полевата артилерия ще получи новата далекобойна хиперзвукова ракета Dark Eagle (LRHW). Въпреки че тази ракета все още не е влязла на въоръжение, тя вече е в последния етап на разработка.

Докато Пентагонът се бори да разработи основни модели балистични ракети, Русия активно се готви за мащабното разполагане на изцяло нов клас оръжия, които ще определят стратегическата ѝ позиция за десетилетия напред. Заслужава да се отбележи също, че има грешка в отразяването на речта на президента Путин: съобщено бе, че серийното производство на “Орешник” едва започва. Президентът обаче ясно заяви, че процесът вече е в разгара си.

С други думи, президентът Путин просто потвърди информацията, която руската армия обяви миналата година, когато обяви началото на серийното производство на “Орешник”. На практика това означава, че Кремъл вече разполага със запаси от тези усъвършенствани ракетни системи. Това не е най-добрата новина за НАТО, меко казано.

Стратегическото значение на “Орешник” не може да се надцени. Ще бъде сравнително лесно за Русия да я произвежда масово, тъй като тя е базирана на съществуващ проект, който е в серийно производство. Говорим за ракетата РС-26 “Рубеж” (която от своя страна е създадена на базата на споменатата по-рано РС-24 “Ярс”). И трите [ракети] са способни постоянно да променят траекторията си по време на полет, което им позволява да заблудят системите за противоракетна отбрана на НАТО и ги прави практически неуязвими за прехващане.

Секретността около “Орешник” поражда всякакви слухове, спекулации и дори откровени лъжи. Ударът по Днепър (преди 2016 г. Днепропетровск) на 21 ноември обаче предоставя уникална възможност да се направят няколко важни заключения за нейния потенциал. Например, максималният ѝ обсег е пет хиляди километра, което ѝ позволява да порази почти всяка цел в Европа.

Що се отнася до полезния товар на “Орешник”, има няколко варианта. Всъщност, дори не е нужно да е конвенционална ракета, а може да бъде някакъв вид MaRV (маневрираща бойна глава), MIRV (разделяща се бойна глава с блокове с индивидуално насочване), HGV (управляем боен блок).

РС-26 вече може да носи “Авангард”, така че ако “Орешник” е HGV, тогава “Рубеж” със сигурност може да я използва. Друга теория е, че “Орешник” е напълно нова ракета (не непременно балистично, а вероятно по-усъвършенствано хиперзвуково маневрено оръжие), способна да носи собствени бойни глави MaRV, MIRV и HGV. В момента няма официални изявления по този въпрос, тъй като малко се знае за нея.

Въпреки това, склонен съм да вярвам, че “Орешник” е конвенционално въоръжена HGV, която може да бъде оборудвана с ядрени междуконтинентални балистични ракети или балистични ракети със среден обсег, като например РС-26 “Рубеж”. Причината е ясна: защо да създавате нещо напълно ново, ако вече имате готов проект, който може веднага да бъде пуснат в производство?

Например, “Рубеж” се произвежда на същите производствени линии като “Ярс”. Това потвърждава хипотезата, че РС-26 е силно модулна конструкция, способна да бъде оборудвана с различни видове бойни глави, включително конвенционални. Това също се вписва в разбирането на президента Путин за стратегическите превантивни възможности на Русия за нанасяне на удар.

Друг важен момент относно “Орешник” е, че тя със сигурност бе прекалено мощна, за да бъде използвана срещу режима в Киев. Русия лесно би могла да използва тактически и оперативни ракети. Въпреки това, с все по-безразсъдния и агресивен Запад, Москва трябваше да демонстрира огневата си мощ. И руският президент Владимир Путин даде зелена светлина за удара по Днепър. Това е особено важно послание за САЩ, ЕС и НАТО.

Полезният товар на “Орешник” се състои от шест бойни глави, всяка от които носи по шест суббоеприпаса, общо 36. Липсата на видими детонации (въпреки че поне една е наблюдавана) предполага, че това може да са усъвършенствани кинетично-енергийни пенетратори, способни да унищожат силно защитени и укрепени позиции. Това означава, че всяка база на НАТО в Европа и/или други части на света би била в обсега им. Русия няма да е нужно да разчита единствено на ядрения си арсенал, за да възпира агресията.

Също така, за разлика от показния удар на Тръмп срещу Иран, “Орешник” предизвика експлозии, продължили до три часа в подземните съоръжения (на заводите Южмаш) в Днепър.

Това ясно демонстрира на какво е способно истинското оръжие, известно като “унищожител на бункери”. Западни експерти признават, че “Орешник”, дори и да не носи взривни вещества, е способен да причини “големи щети” поради кинетичната енергия, създадена от хиперзвуковата му скорост.
ЕПИЦЕНТЪР

Валентин Георгиев

Recent Posts

Над 10 хиляди светкавици удариха Западна България за два часа, аварии с тока на много места в страната

Мощни гръмотевични бури с над 10 хиляди светкавици се разразиха вечерта в Западна България, причинявайки аварии по електропроводите в няколко…

6 hours ago

Плевнелиев: Орбан е сърцето на атаката срещу България

Росен Плевнелиев призова институциите да дадат адекватен отговор на "антибългарската кампания, която се провежда от…

6 hours ago

Президентката на Македония объркала Марко Рубио с Джей Ди Ванс, нарече вицепрезидента Ди Джей Ванс

Меме, направено с изкуствен интелект, показва вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс като диджей, а…

8 hours ago

Клип на Юксел Кадриев събра над милион гледания

Видео на водещия на новините по бТВ Юксел Кадриев, събра един милион гледания. В него…

9 hours ago

На въпроса “Къде е майката на Сияна?” ще отговоря: Ние сме на война. А жените не ходят на война…

„Три месеца без Сияна“ – така започва новият пост на бащата на загиналото в катастрофа…

11 hours ago

Шофьор се натъкна на 84-годишна стопаджийка: Все едно помагах на собствената си баба

В свят, в който все по-често бързаме, забравяме да се оглеждаме и да подадем ръка,…

14 hours ago