
Изтекло е писмо от някои от най-големите (останали) индустриални компании и синдикати в Германия до канцлера Мерц от 3 юли.
„Намираме се в най-тежката икономическа криза от Втората световна война насам. Само през последната година немската индустрия е загубила безвъзвратно 100,000 работни места…“
Представителите на компаниите и работниците твърдят, че двойният отказ на Германия от ядрената и въглищната енергия е създал опасни зависимости от скъпи възобновяеми енергийни източници, подкопавайки индустриалната конкурентоспособност. Според писмото, вятърната и слънчевата енергия не са осигурили по-голяма енергийна сигурност, въпреки 35-годишните държавни субсидии, докато разходите за електропреносната мрежа са нараснали до трицифрените милиардни стойности.
Ситуацията в Германия е сравнена с медицинско спешно състояние, като се казва, че „пациентът е в опасност да умре на операционната маса“ – метафора, с която се описва състоянието на индустрията в страната. В писмото се предупреждава, че високите цени на електроенергията застрашават не само икономиката, но и „нашето благосъстояние и социалния мир“.
Подписалите призовават за незабавни действия от страна на правителството, за да бъдат запазени работните места в производството и възстановена индустриалната конкурентоспособност. Те настояват за край на парализиращата бюрокрация и изостаналата дигитализация.
Конкретните искания включват:

Промишлена цена на електроенергията от 5 евроцента за киловатчас;
Пълно освобождаване от такси за пренос на енергия за енергоемките производства;
Мораториум върху затварянето на електроцентрали, докато не бъдат изградени нови и сигурни мощности.
В писмото също така се настоява за край на „непланираното разширяване“ на слънчевата и вятърната енергия, като се посочва, че разрешителни трябва да се издават само за инвестиции, съвместими с наличната мрежа.
Това е положението в “мотора” на Европейския съюз.
Добавям и линк към оригинала: https://assets.ctfassets.net/…/2025-07-03_Anschreiben…
Боян Рашев