Българка в Германия: Правят се, че не ме познават, развивам алергия към тази страна

Според ново проучване, около една четвърт от мигрантите в Германия обмислят да напуснат страната. Това са предимно високообразовани и добре интегрирани хора – именно тези, от които Германия има най-голяма нужда. Причините за решението им включват усещане за социална изолация, бюрокрация, високи данъци, политическа неудовлетвореност и желание да са по-близо до семейството си.

Според Калина Великова от България да говориш езика перфектно не ти помага непременно да разбиеш бариерите в Германия. Великова е на 35 години и е живяла девет години в Бон, където е учила и работила. Казва, че се е чувствала изолирана и като студентка, въпреки че говорела перфектен немски език.

“Никога няма да забравя колко дълго им отне на хората да ме допуснат до себе си – дори просто като тяхна състудентка. Случваше ми се един ден да говоря с някого, а на другия той да се преструва, че не ме познава. Това просто не се случва там, откъдето идвам”, разказва Калина пред Deutshe Welle.

С течение на времето социалната изолация започнала да ѝ се отразява. “Започнах да ставам по-студена. Чувствах се сякаш развивам алергия към Германия, а не исках да е така.”

През 2021 Великова напуска Бон и се връща в София, където сега работи като мениджър на проекти. “Разбира се, тук също има ежедневни борби. Но като цяло качеството ми на живот се подобри – въпреки че печеля по-малко и работя повече.”

Янис – грък, който пристига в Германия на 18 години, за да учи инженерство. Прекарва 16 години в страната, работейки като проектен мениджър и строителен инженер, включително и като фрийлансър. Въпреки усилията си да се интегрира, Янис се сблъсква с дискриминация и предразсъдъци – наричат го “мързеливия грък”, отказват да му платят, защото е чужденец, и той усеща, че никога няма да бъде напълно приет. Това го кара да се върне в Гърция.

Друг пример е Утку Сен, инженер по киберсигурност от Турция. Въпреки успешната си кариера, той се чувства невидим в германското общество, най-вече заради езиковата бариера и отношението към турците. Напуска Германия и се установява в Лондон, където се чувства много по-приет.

Експертът Кристиан Дустман подчертава, че езикът е основен фактор за интеграцията, но посочва, че подобни проблеми съществуват и в други страни като Великобритания. Според него политиците трябва да балансират между ограничаване на миграцията и осигуряване на гостоприемство към новодошлите.

Валентин Георгиев

Recent Posts

Диан Иванов призна, че е лъгал срещу Благомир Коцев

Основният свидетел срещу кмета на Варна оттегли показанията си Бившият заместник-кмет на Варна Диан Иванов подаде днес заявление…

20 minutes ago

Русия: Чухте, че французите няма да плащат. Призоваваме всички да го направят

Кремъл каза, че доставките на оръжия от страна на Запада са на челно място в…

1 hour ago

Борисов: Изпълнихме целите си, но има още малко работа, за да получат българите милиарди евро

Не виждам при тези постижения на правителството ти да искаш да го свалиш, каза лидерът…

5 hours ago

Първа страна от НАТО отказа да купува и да плаща оръжия от САЩ за Украйна – не, не е България

Премиерът на Чехия Петр Фиала заяви, че страната му не планира да се присъедини към…

5 hours ago

Скандални думи от посрещането на новия герой на България взривиха Фейсбук / СНИМКИ + ВИДЕО

Новият любимец на България Иван Иванов се прибра на родна земя след триумфа му при…

6 hours ago