Около 20 души чакат пред център за набиране на новобранци в покрайнините на Киев – предимно възрастни двойки и майки с малки деца. Дошли са да видят своите синове, съпрузи или бащи, преди те да заминат за фронта.
“Забранено е да се снима”, гласи надпис на портала. В този мобилизационен център са настанени украински мъже, наети да служат в армията. Те преминават първо задължителните медицински прегледи, преди да бъдат прехвърлени към военните тренировъчни центрове, а оттам – и към конкретни армейски части.
Войник на входа вади дълъг списък с имена, назовава поредното и чакащите навън се втурват към вътрешния двор. За някои от тях това може и да е последният път, в който се виждат с близките си, посочва в репортаж от Киев германската обществена телевизия АРД.
Мобилизират и болните
Наталия е дошла да види 35-годишния си син Владимир. Пред репортера на германската медия тя казва, че той бил отведен от мобилизационните служби направо както бил с работните си дрехи. “Просто го взеха и го доведоха тук”, казва тя.
Наталия уверява, че синът ѝ е болен и следователно негоден за военна служба. “Можем за докажем това”, изтъква жената. Синът ѝ има увредено зрение, псориазис и редица възпаления. Затова майката настоява медицинските прегледи на мобилизираните новобранци да бъдат извършвани добросъвестно.
Наталия смята, че прегледите се правят твърде бързо и повърхностно. “Системата не е добра.” Няма правна помощ и средностатистическият гражданин е беззащитен, изтъква жената пред АРД.
Доброволците не достигат
Тъй като доброволци липсват, мобилизационните власти търсят всякакви начини за набирането на нови попълнения. Действията им редовно са критикувани: кадри в социалните мрежи показват как мъже биват вземани направо от улицата и отвеждани с автобуси в армейски центрове като описания от АРД. Пред него също периодично пристигат автобуси, управлявани от униформени, които изсипват пред портала мъже в цивилно облекло. В интернет могат да се видят и снимки от вътрешността на тези мобилизационни центрове, оборудвани с големи общи спални помещения с двуетажни легла и общи бани с душове. На една от сградите зад металната порта е поставен надпис: “Защитата на Украйна е граждански дълг”.
Посещението при близките трае около двайсет минути, след което родители, съпруги и деца си тръгват. Пенсионерката Алла Хрихоривна е дошла заради зет си. Нейното мнение е, че условията в мобилизационния център са нормални, мъжете са добре нахранени.
Алла смята, че системата за набиране на войници е необходима и справедлива. Тъй като зет ѝ ръководи фирма, временно е бил освободен от военна служба. Този срок обаче вече е изтекъл, затова е трябвало да се яви пред военната комисия в съответствие с правилата и е бил мобилизиран. “Той не избяга. Във война сме и не трябва да се предаваме”, подчертава жената пред АРД.
Системата за мобилизация разделя Украйна
Бягство или подчинение? Украинското общество е разделено по отношение на начина, по който се набират нови попълнения за армията. От една страна, войниците и техните близки настояват хората на фронта да бъдат облекчени и сменени с нови попълнения; от друга страна, семействата се безпокоят, че техните синове и съпрузи могат да бъдат ранени или да загинат в агресивната война на Русия – както много украински войници преди тях.
Автор: Тобиас Дамерс (ARD)
Гимнастичката Магдалина Миневска публикува емоционално послание в социалните мрежи, което най-вероятно е свързано с раздялата…
Издирваният от миналото лято от родното правосъдие ексшеф на държавната Българска банка за развитие (ББР)…
Група непълнолетни безпричинно напада и бие минувачи на площад "Славейков" в центъра на София. Клип…
Лидерите на ГЕРБ и ДПС – Ново начало Бойко Борисов и Делян Пеевски ползват бившите…
Преди дни Бойко Борисов се разкрещя публично на журналиста от „Дневник“ Петя Владимирова. Когато Борисов…
Никога няма да затворя очи за лъжата, сподели пред БНР актьорът Павел Поппандов. Лицемерието е…