
Да вярваме или да не вярваме на това, което четем?
В Германия все повече пенсионери не могат да се издържат с пенсиите си и изпадат в риск от бедност. През 2024 г. броят на пенсионерите над 65 години, застрашени от бедност, е достигнал рекордните 3,5 милиона.
Много от тях се принуждават да търсят държавна помощ. На този фон се наблюдава тенденция германски пенсионери да се изнасят в чужбина, за да живеят по-достойно с ограничените си доходи. Сред популярните дестинации са Австрия, Швейцария и Испания, но също така и по-евтини страни като Полша, Унгария, Тайланд и дори България.
Списанието “Щерн“ разказва за германски пенсионери, преместили се в село Лозен, край Велико Търново. Например, двойката Хайнц и Криста, с по 1000 евро пенсия, не можели да се издържат в Германия. След като Криста видяла репортаж за германски пенсионери в България, двамата решили да проучат възможностите на място и накрая се заселили в Лозен.
Проектът в селото е реализиран от Йордан Миланов, българин, завърнал се от Германия. Той купил и ремонтирал изоставени къщи, които дава под наем на германски пенсионери срещу между 490 и 640 евро на месец. В момента в десет завършени къщи живеят 19 души, а се ремонтират още. Миланов не само отдава имотите, но и помага на заселниците в ежедневието.
Животът в Лозен е значително по-евтин – застраховки, храна, бензин, дори цигари струват много по-малко. Пенсионерите живеят скромно, но спокойно и достойно. Нели, 64-годишна германка, също се е преместила в селото след години на работа и преживян бърнаут. В Германия едва свързвала двата края, но в България открила не само финансово облекчение, но и усещане за общност и близост между хората.
В Лозен Криста и Хайнц живеят с пенсиите си по-добре, отколкото в Германия. Застраховка, храна, бензин, цигари – всичко е два пъти по-евтино, отколкото в Германия. “Тук само маслото и кафето се смятат за ‚луксозни стоки‘”, посочва Криста. А Хайнц добавя, че точно така винаги си е представял живота на старини – да прекарва времето си с хора като него и да не му се налага да работи, за да свързва двата края.
“Нещата в Германия се влошаваха за мен от година на година. Просто парите не ми стигаха“, казва друга пенсионерка пред “Щерн“, цитирана от “Дойчев Веле”
Тя уточнява, че след плащането на всички разходи, от пенсията са ѝ оставали всичко на всичко 170 евро.
“Ако бях останала в Германия, щеше да ми се наложи да живея под някой мост заедно с кучетата си. Бях отчаяна. Този простичък начин на живот те прави по-земен, имаш връзка с реалността“, допълва 64-годишната жена.
Пенсионерите споделят, че не изпитват особена носталгия по Германия, освен по някои дребни неща като любимия си ръжен хляб.
Те чувстват разочарование и гняв към германската система, която не им е осигурила достойна старост, но в България са открили спокойствие, общност и нов смисъл в живота.