Наркомани и бездомници вадят ножове в емблематичен подлез в София, превърнат в опасно гето

Гледката в зоната на страха край Плиска вечер е кошмарна, хора спят по пейките, а ако някой минувач дръзне да слезе по стълбите, бива нападнат

Районът около подлез „Плиска“ в столицата, който в миналото се смяташе за един от най-оживените и престижни квартали на София, постепенно се превръща в територия под контрола на улични банди, наркозависими и маргинални групи. Живеещите в близост граждани са изправени пред ежедневен тормоз и реална заплаха за сигурността си, а преминаването през подземното съоръжение след настъпването на тъмнината вече е въпрос на хазарт с живота. Пред Нова телевизия потърпевшите от набезите на наркомани и на бездомници, спящи по пейките, разказаха истории, които може да бъдат използвани като сценарий за филм на ужасите. 

Кървав екшън с ножове посред нощ

Чашата на търпението за местната общност преля след поредния тежък криминален инцидент, при който двама мъже, въоръжени с ножове, нападнаха случайни пешеходци директно в подлеза. Организираната престъпна група, която тероризира района, наброява около 20 души. Те се събират на тумби около входовете и изходите на съоръжението по всяко време на денонощието, като редовно провокират скандали, грабежи и физическо насилие.

Един от последните потърпевши е столичанинът Калин, който разказа в репортаж за предаването „Здравей, България“ за ужаса, преживян през изминалия уикенд. Докато се прибирал късно вечерта с приятелката си, двойката била застигната от агресивна тумба веднага след излизането от подлеза. Нападателите извадили хладни оръжия срещу тях. Само благодарение на бързата реакция на мъжа, който започнал да вика с цяло гърло, нападателите се оттеглили и инцидентът не завършил с проливане на кръв. По думите на Калин, ситуацията се е влошила драстично през последните две години, като липсата на адекватно осветление и проблемите с неограничените боклуци допълнително привличат маргиналните субекти.

С приятелката ми изкарахме голям късмет, защото там е такава тъмница, каквато и в Африка няма да видите, разказва мъжът. 

Кварталът се превръща в бедняшко гето

Възмущението сред местните жители е огромно. Възрастна жена, която споделя, че живее в района от 60 години, е категорична, че подобно беззаконие никога не е виждано в тази част на София. Според нея нападателите и самонастанилите се лица не са местни жители. Повечето са млади, безработни хора, страдащи от тежки зависимости към алкохол и наркотици.

Майка от квартала разказа, че пространството зад блоковете е окупирано от просяци и клошари, които спят по пейките в близкия парк, а под прозорците на хората редовно избухват масови побоища. „Опасно е дори да стигнем до домовете си, камо ли да отглеждаме децата си спокойно тук“, споделя тя през сълзи. Проблемът е ескалирал лавинообразно през последната половина година, въпреки многократните опити на гражданите да потърсят съдействие от местната власт.

Административно безсилие и заплаха за граждански протести

Реакцията на районната администрация, цитирана от Нова телевизия, обаче демонстрира пълно безсилие. От кметството признават, че нямат правомощия за директна физическа намеса. Единствената мярка, която чиновниците са предприели до момента, е била демонтирането на част от пейките около подлеза с надеждата да разпръснат тълпите.

Това абсурдно действие обаче срещна остра критика от страна на потърпевшите столичани. Според тях премахването на пейките просто мести тумбите в междублоковите пространства и входовете на кооперациите, превръщайки ги в безплатни зони за нощувка на бездомници. Жителите на района са категорични: ако Първо районно управление на МВР и общината не организират постоянни денонощни патрули и не върнат сигурността по улиците, хората ще излязат на масови граждански протести и ще блокират ключови софийски булеварди.

Валентин Георгиев

Recent Posts

“Немско” масло с 95% палма и свинска мас донесе 309 хиляди евро глоба на БГ дистрибуторите

Комисията за защита на конкуренцията наложи имуществени санкции на „Клас фуд“ ЕООД и „Алфа СД“…

12 hours ago

Вижте колко пари взимат работниците в заводите на Volkswagen

Въпреки сериозното преструктуриране и свиването на разходите в германската автомобилна индустрия, условията на труд в…

13 hours ago

Чудовищно: Трима убиха с бутане от Лъвов мост 36-г. мъж, задържаха ги / СНИМКИ

Трима души убиха чрез бутане мъж от Лъвов мост, а столичната полиция ги задържа. Починалият…

15 hours ago

Уж издирваният Невзоров влязъл в България на 16 юни, няма обвинения срещу него и заповед за задържане

Олег Невзоров, собственикът на „Корпорация КУБ“, построила незаконния комплекс „Форест клуб“ в местността „Баба Алино“…

19 hours ago

Огромна трагедия в Пловдив: Дете почина, след като погълна неизвестен предмет или вещество

Полицията разследва смъртта на малко дете, след като по-рано през деня на 22 юни е…

20 hours ago