Изнасяме ягодово сладко срещу кока-кола – как наш завод-чудо в Пловдив изпревари цяла Източна Европа

Историята на така любимата на много хора напитка „Кока-Кола“ започва още през 1886 г., когато любопитството на фармацевта д-р Джон С. Пембъртън в Атланта го кара да създаде отличителния вкус на газираното питие. 

Той първо приготвя ароматизиран сироп, който занася в кварталната си аптека и там го смесва с газирана вода. Всеки, който го опита, смята, че вкусът е чудесен. 

Партньорът и счетоводителят на д-р Пембъртън, Франк М. Робинсън, се заема с назоваването на напитката „Кока-Кола“, както и с проектирането на визията, все още използвана и до днес. Американският бранд се разпознава в цял свят и се продава в над 200 държави.

В България продуктът стъпва едва през 1966 г., когато в Пловдив бива построен завод за безалкохолни напитки. Той е първият в страните от Източния блок, в който започва производството на кока-кола.

Главна заслуга за построяването му има Георги Найденов – генерален директор на Външнотърговско предприятие „Тексим“. Рамо дават и кметът Иван Панев, Костадин Гяуров и Георги Караманев, първи секретар на ОК на БКП. Директор на предприятието е Христо Найденов. 

В Пловдив пристигат най-добрите машини от Европа. Сградата е истинско чудо. Там е монтирана първата алуминиева дограма, сложен е първият мокет, пише BG Voice.

Предприятието е и първото в България със собствен автобус за работещите в него. Автопаркът на завода наброява над 500 автомобила. Всяко тримесечие заради преизпълнение на плана работниците получавали 4-та заплата, като при средна за страната 120 лв., тяхната била около 170 лв. 

Под шапката на Пловдивския завод впоследствие минават всички големи подобни предприятия в страната от София, Варна, Русе, Бургас, Толбухин (Добрич).

Компанията работи с местни суровини и внос на концентрат за швепс и екстракт за кока-кола. Заслугата за навлизането на тази тайнствена напитка в страната ни принадлежи на Тончо Михайлов, технолог в поделението за безалкохолни напитки на българското предприятие „Тексим“.

Историята започва съвсем случайно в едно парижко бистро. Тогава Тончо Михайлов си купува бутилка „Фанта“. Напитката много му харесва и той моли френските си домакини да го заведат във фирмата производител. Така се озовава в местния клон на „Кока-Кола“.

В завода Тончо Михайлов се запознава с представителя на напитката за Франция Александър Макински – руски княз, чието семейство емигрирало в Париж още през 1917 г., с когото бързо се сприятеляват и решават да договорят производството на кока-кола в България.


Руснакът се обажда по телефона в централата в Брюксел и кани вицепрезидента на „Кока Кола“ в София от името на прелюбезния г-н Михайлов.

А Михайлов разбира, че е направил голям гаф! Той няма правомощия да покани дори общ работник от фирмата, камоли двама вицепрезиденти. Връща се в България и прави обстоен доклад за престоя си в Париж. Но

Минава време обаче и се получава обаждане от Париж – представителите на американската компания предлагат да дойдат на посещение у нас. Тогава технологът си признава пред директора, който от своя страна се заема да представи визитата пред тогавашния първи в държавата. След срещата Тодор Живков разрешава производството в България.

Договорът за внасяне на концентрата за напитката е подписан на 1 август 1965 г.

В него е включена и клауза, според която всички соцстрани, които подпишат след България договори с „Кока Кола“ за производство на напитките на фирмата, трябва да ни плащат роялити (комисиони). Американците приемат клаузата, но Георги Найденов я задрасква с думите: „Как ще искаме комисиона от СССР, ще ни вкарат в затвора.

В договора си с „Кока Кола“ България изпреварва всички останали страни от социалистическия лагер. Дори Югославия остава година-две назад. Интересното е, че даже Гърция започва производството на напитката осем години след нашата страна.

След едно официално посещение в Москва през 1969 г. обаче, Тодор Живков се връща и закрива „Тексим“, което отдавна е трън в очите на „Големия брат“. Георги Найденов е осъден и лежи в затвора за престъпления по служба. България няма и достатъчно валута, за да купува концентрата на кока-кола.

Затова, с цел да запази присъствието си на нашия пазар, американската компания намира нестандартно решение – бартера.

В замяна на напитката страната ни започва да изнася ягодово сладко от Пазарджишко и доматен концентрат и така до края на комунистическото управление в страната.

След това през 1992 г. The Coca-Cola Company открива официално офис в страната, а през 2007 година започва производството в Костинброд, най-големият производствен център на „Кока-Кола“ в България. Впоследствие натам се насочва поетапно и производството от Пловдив.

В момента на парцела на бившия завод от началото на миналата година се планира строителство на голям жилищен комплекс.

На 12 март 1894 г. започва продажбата на кока-кола в стъклени бутилки. До този момент популярната газирана напитка е продавана като лекарство срещу главоболие по пет цента на чаша в автоматите за газирани напитки, които стават популярни в САЩ по това време. За първите осем месеца са продавани едва 9-10 бутилки на ден, но до 1892 г. продажбите скачат почти десетократно.

Първото име колата е „Кокауайн“, комбинация от вино и кокаин. След забраната на алкохола в щата Джорджия виното в рецептата е заменено с безалкохолен сироп. Освен първите бутилки, през 1894 г. в град Далас, щата Тексас, е построена първата фабрика за производство на сиропа извън Атланта.

Следващата година са открити и заводи в Чикаго и Лос Анджелис.

Към края на 1928 г. продажбите на бутилирана кока-кола за първи път надвишават продажбите, реализирани от наливната. Първите кутии се появяват през 1955 г. Рецептата на кока-кола е легендарна търговска тайна.

Оригиналното копие на рецептата се пази в главния трезор на „Сън Тръст Банк“ в Атланта, Джорджия. Любопитен факт е, че упорито се твърди, че само двама души имат достъп до рецептата, като всеки знае само половината от нея.

Блиц

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!