Полезни съвети за тяхното правилно измиване
Плодовете и зеленчуците може частично да се изчистят от нитрати и пестициди чрез правилно измиване и почистване.
Няколко ценни съвета как може да се направи, посочва Е – Здраве и култура.
Зеле
Премахнете външните листа и изрежете кочана. Така ще можете да се отървете от голяма част от нитратите, съдържащи се в този зеленчук.
Картофи
В картофите всички нитрати се събират под кората и в сърцевината, както и във водата след сваряването им.
Тиквички, моркови, патладжани, краставици
Екологично чистите краставици трябва да са с нежни цветове. Ако те са тъмнозелени, вероятно са пълни с нитрати. Първите тиквички и патладжани трябва да бъдат обелени. Отрежете краищата и ги изхвърлете, тъй като това са най-токсичните места.
Маруля, магданоз, копър и други подправки
В тези подправки нитратите се натрупват в дръжките. Те активно абсорбират нитрати, така че е добре да се киснат в продължение на един час във вода, преди да се добавят към ястието.
Домати
Колкото по-дебела е тяхната кора, толкова повече химия има. Никога не купувайте домати с оранжево-червен цвят, с бели жилки вътре – това е сигнал за високо съдържание на нитрати. Ако сте купили такива домати, накиснете ги за 1 час в студена вода.
Цвекло, моркови и репички
В тези кореноплодни повечето от нитратите се натрупват в края. Не забравяйте да изрежете краищата преди консумация. Не купувайте цвекло с усукана опашка. На морковите отрежете 1 см от опашката.
Грозде
За да се запази по-дълго време свежо, гроздето се третира с фунгициди. За да се отървете от това вещество, гроздето трябва да се измива много стрателно.
Диня
Никога не купувайте отрязани наполовина дини и завити в целофан. Това е добра почва за бактерии и микроорганизми. Ако динята има гъсти, жълтеникави ивици, значи е обработвана сериозно с химикали. Можете да направите един малък тест: сложете парче диня за една минута в чаша вода. Ако водата си промени цвета, динята е пълна с химикали. Ако тя е просто мътна – имате екологичен продукт.
Круши и ябълки
Когато купувате плодове, докоснете ги. Ако смятате, че те са лепкави, значи са обработени за дългосрочно съхранение с бифенил. В Европейския съюз и САЩ, дифенилът е забранено заради силните си канцерогенни и алергизиращи свойства.
Повечето “лоши” зеленчуци и плодове идват от Турция, Израел и Египет. Факт е, че те имат лоши почви, които не могат да дадат добра реколта без значителни количества тор.